Personálie

Ředitelem pražského Institutu plánování a rozvoje se stal Ondřej Boháč

Novým ředitelem Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města se stal Ondřej Boháč. Rozhodli o tom pražští radní. Boháč dosud působil v institutu jako zástupce ředitele. Praha chtěla původně vypsat na šéfa institutu výběrové řízení. Boháč ve funkci nahradil architekta Petra Hlaváčka, kterého radní odvolali letos v září. IPR je příspěvková organizace hlavního města, na starosti má mimo jiné územní plánování.

„Pan Boháč byl na radě zvolen všemi přítomnými hlasy. Je to silný mandát a věřím, že všechny problémy mezi IPR a Prahou, které jsme měli možnost v uplynulé době vidět, tak že si z toho obě strany vzaly poučení a čeká nás budoucnost plná dobré spolupráce,“ řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Ondřej Boháč (*1982) vystudoval regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dosud působil na pozici zástupce ředitele IPR, v minulosti pracoval například jako vedoucí kanceláře bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), který měl územní rozvoj ve své pravomoci.

Současné vedení Prahy původně zamýšlelo vypsat na místo ředitele výběrové řízení. Tím se měli radní zabývat už začátkem listopadu, projednávání ale odložili. „V radě byla shoda, aby se stal ředitelem právě pan Boháč, navíc výběrovým řízením již před dvěma lety prošel a skončil druhý. Proto jsme šli touto kratší cestou,“ řekla Kolínská.

V rámci tvorby Metropolitního plánu bude muset Boháč začít řešit složení týmu, který jej vypracuje. Na protest proti Hlaváčkově odvolání jej totiž opustili jeho členové včetně vedoucího architekta Romana Kouckého. Jednat by měl Boháč s původními členy i Kouckým, který nedávno vyhrál výběrové řízení. „Tým bude posílen početně, a to co do síly, tak odborného zázemí. S panem Kouckým se vede jednání o podmínkách pracovní smlouvy,“ řekla Kolínská.

Hlaváčka v září vedení města odvolalo, jako důvod uvedlo mimo jiné problémy s přípravou územního plánu. Proti jeho odvolání tehdy protestovali jak zaměstnanci IPR, tak někteří odborníci z řad architektů.

Roční rozpočet IPR je asi 300 miliónů korun.

Odborníci a architekti Boháčovo jmenování vítají. Podle nich je nejvhodnějším kandidátem, který zná chod IPR a umí strategicky přemýšlet. Boháče podpořil také bývalý ředitel IPR architekt Petr Hlaváček: „Ondřej Boháč má mou plnou podporu. Praha by těžko hledala člověka, který je na funkci ředitele IPR Praha v tuto chvíli lépe připravený.“

Architekt Martin Rajniš, který byl člen známé architektonické kanceláře SIAL, uvedl, že Boháč je rozhodný a schopný strategicky uvažovat. „Znám ho jako rozhodného a věcného člověka, který umí strategicky přemýšlet. Myslím, že je to ten pravý člověk, který přípravy Metropolitního plánu dovede do zdárného konce,“ napsal Rajniš.

Boháče podpořil rovněž vedoucí ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT Jan Jehlík. „Jmenování Ondřeje Boháče vnímám jako důležitý krok ke stabilizaci IPR. S bývalým ředitelem Hlaváčkem tvořili výborný tandem a jsem přesvědčený, že i ve funkci ředitele si povede velmi dobře,“ sdělil.

S Boháčem chce nadále spolupracovat organizace ReSITE, která se zabývá komunikací mezi urbanismem, politikou, kulturou a ekonomikou. „ReSITE si velmi pochvalovala konstruktivní spolupráci s IPR v posledních třech letech a své poznatky a expertní síť budeme rádi nadále nabízet nově jmenovanému řediteli a jeho týmu,“ uvedl předseda reSITE Martin Barry.

zpráva ČTK