Projekty

Amfiteátr v Plzni na Lochotíně se změní v environmentální centrum

Plzeň za 23 miliónů korun zrekonstruuje do konce příštího roku zanedbaný lochotínský amfiteátr, největší přírodní hlediště v ČR. Správce areálu, sousední zoologická a botanická zahrada, nechala vypracovat projekt, na jehož základě by měl být amfiteátr přebudován na environmentální centrum.
Jeho kulturní funkce, kdy se amfiteátr využívá na několik hudebních produkcí ročně, zůstane zachována, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).
Projekt je rozdělen do tří etap. „První za 12 miliónů korun zahrnuje opravu spodní části hlediště, úpravu pódia a umístění technologického zázemí pro obří obrazovku k promítání pro školy, dále zastřešení bazénu pro dravce v přilehlé části, rekonstrukci promítací místnosti a přebudování bývalého kiosku na zázemí pro technologii," uvedl.
Právě na tuto část projektu chce město získat podporu z operačního programu Životní prostředí až 85 procent výdajů. Zbytek bude hrazen z rozpočtu prvního městského obvodu.
Druhá etapa projektu s náklady 6,6 miliónu korun počítá s novou botanickou expozicí ve střední části areálu, vybudováním přístupové cesty, oplocením a rekonstrukcí dvou kiosků. Poslední etapa za 4,2 miliónu korun zahrne výstavbu nové budovy pro dravce. V areálu zůstane zhruba 7000 míst ve spodní polovině hlediště.
Přírodní divadlo, jehož stavba byla zahájena v roce 1952, bylo otevřeno v areálu Parku kultury a oddechu na Lochotíně 8. května 1961. Tehdy se sice uvedlo do provozu, ale definitivně dokončeno a zkolaudováno bylo až v prosinci 1963. Přírodní amfiteátr vznikl podle návrhu architekta Františka Sommera. Svůj věhlas získal zejména díky legendární festivalu trampských písní Porta, která se zde dlouhých deset let pravidelně konala v letech 1981 až 1991. Od roku 2001 ho spravuje zoo, která už nechala opravit pódium a WC.
zpráva ČTK