Projekty

Botanická zahrada v Liberci dokončila pavilon leknínů

Botanická zahrada v Liberci má nový pavilon leknínů. Jeho výstavba stála 11,2 miliónu korun a uvnitř už rostou tři největší druhy leknínů včetně vzácné viktorie královské. Lidé se zatím dovnitř nedostanou, zahrada chce pavilon zpřístupnit, až rostliny povyrostou.

Za optimálních podmínek by takový stav měl nastat zhruba za měsíc, ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička ale připustil, že to při velkém zájmu veřejnosti může být i dříve.
Novému pavilonu nejstarší české botanické zahrady budou dominovat viktorie královské, viktorie Cruzova a také málo známá euryalé vzdorná. „V Čechách ji (euryalé) žádná jiná botanická zahrada nepěstuje. Její listy mají 160 centimetrů v průměru, to znamená velikostí konkuruje viktorii a má krásně vzorovaný list,“ uvedl Studnička.
Obdiv si podle něj zaslouží nejen rostliny, ale také architektura pavilonu, který doplnil skleníkový komplex postavený podle návrhu architekta Pavla Vaněčka v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním komplex připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat. Studnička je nadšený i z použitých materiálů. „Je tady třeba dlažba z bulharského porfyru, ochozy jsou z tropických dřev dvou druhů, to je noblesní materiál,“ zmínil. O zajištění potřebného mikroklimatu se částečně stará betonová stěna, která působí jako izolace před chladem ze severu. Když na ni naopak svítí slunce z jihu, působí jako tepelný kondenzátor. Návštěvníci ale betonovou šeď neuvidí, pokrytá bude dvěma druhy lián. Atraktivní pro návštěvníky bude i to, že hladina bazénu s lekníny bude v úrovni jejich pasu.
Po 13 letech je pavilon první velkou stavbou v areálu, který každoročně navštíví 50 000 lidí. Další stavby ředitel neplánuje. „Toto je optimální seskupení. Chceme ale dobudovat expozici mokřadní flóry kolem nového pavilonu,“ dodal.
Pavilon leknínů postavila liberecká radnice jako vlastník zahrady s pomocí evropské dotace, 85 procent nákladů se zaplatí z Integrovaného programu rozvoje města.
zpráva ČTK