Projekty, Průmysl a obchod

Bratislava otevřela zrekonstruovaný Starý most přes Dunaj

Po více než dvou letech stavebních prací a dílčí kolaudaci byl v Bratislavě otevřen zrekonstruovaný Starý most přes řeku Dunaj. Zatím jej mohou využívat chodci a cyklisté, tramvaje tam začnou jezdit pravděpodobně v létě. Zakázku v celkové hodnotě zhruba 70 miliónů eur (1,9 miliardy Kč) na kompletní obnovu mostu a vybudování tramvajové tratě získalo v roce 2013 konsorcium složené z českých firem Eurovia CS a SMP CZ a slovenské společnosti Eurovia SK.

Projekt provázely změny a zpoždění, na což stavební firmy zareagovaly zavedením práce na tři směny, aby stavba byla hotova včas. Na většinu nákladů spojených s rekonstrukcí mostu získalo město příspěvek z evropských fondů.

Starý most, který byl v Bratislavě do počátku 70. let 20. stol. jediný, byl postaven ještě za rakousko-uherského mocnářství. Kvůli špatnému technickému stavu byl před zahájením stavebních prací několik let uzavřen pro všechna vozidla. Zhruba půl kilometru dlouhý most spojuje centrum slovenské metropole se čtvrtí Petržalka, které je největším sídlištěm na Slovensku. Součástí obnovy mostu bylo například zbourání dvou pilířů a vybudování jednoho nového pilíře, jakož i postavení nové mostní konstrukce, chodníků a cyklostezky. Kolaudace tramvajové tratě se zatím neuskutečnila, podle dostupných informací by tramvaje mohly začít vozit cestující přes most v létě. Na rozdíl od minulosti most nebudou moci využívat automobily.

Most na konci druhé světové války vyhodily ustupující německé jednotky do povětří. Ocelovou konstrukci pak provizorně opravili sovětští ženisté.

zpráva ČTK