Projekty

Cyklisté v Hradci Králové budou mít parkovací dům pro kola

Cyklisté v Hradci Králové by měli mít od konce září k dispozici parkovací dům pro kola, první v Česku. Ocelová osmiboká konstrukce úložiště kol nyní vyrůstá na Riegrově náměstí nedaleko hlavního nádraží Českých drah a zastávek městské hromadné dopravy, řekla ČTK mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. 
 Do parkovacího domu půjde uložit 116 kol, zajištěn bude čipovým systémem. Na volné místo bicykl automaticky vynese výtah. Kolo bude chráněno před nepřízní počasí a před zloději. Cyklisté si z kol nebudou muset sundávat žádné vybavení, například brašny, a budou si na něm moci nechat i přilbu.
Investorem parkovacího domu je hradecký podnikatel Rudolf Bernart. Na myšlenku garáží pro kola přišel při své obchodní cestě na Tchaj-wan, kde na parkovací věž pro kola narazil. Hradeckou věž proto také budují tchajwanští odborníci. Město pro stavbu poskytlo jen část pozemku, zbytek parcel je soukromý.
Radnice původně uvažovala o tom, že by první parkovací dům pro kola mohl vyrůst u obchodního centra v Brněnské ulici. Přednost nakonec dostalo Riegrovo náměstí. „Náměstí je frekventovaným cílem a přestupním uzlem pro mnoho lidí cestujících za prací a do škol. Již ráno je složité v této lokalitě nalézt volné místo pro kolo,“ řekla Vlčková. Nevyloučila to, že po pilotním projektu na Riegrově náměstí se dům postaví i v Brněnské.
Podle Bernarta by se do města mohli díky parkovacímu domu vydat i cyklisté, kteří z obavy před ztrátou kola do Hradce dosud nejezdili. „Podpořit by to měl i fakt, že tu mohou být zaparkována i kola drahá, která zde budou pojištěna,“ uvedl Bernart. Poplatek za uložení kola by měl být kolem pětikoruny.
Stotisícový Hradec Králové podle průzkumů mobility obyvatel zaujímá první příčky v Česku v každodenní přepravě obyvatel města na kole. Podílí se na tom i to, že město leží v rovinatém terénu. Po městě je několik desítek kilometrů cyklostezek.
zpráva ČTK