iMaterialy

portál časopisů Materiály pro stavbu a Stavitel pro odborníky ve stavebnictví

Odebírat newsletter

iMaterialy


iMaterialy > Aktuality > Projekty > Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Projekty

Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

3. 2. 2014

Městys Nový Hrádek na Náchodsku chce předělat starou nefunkční větrnou elektrárnu na vrchu Šibeník na rozhlednu. Lidé by se z ní mohli pokochat výhledem na Krkonoše, do Polabí či na Kralický Sněžník. Základem rozhledny bude třicetimetrový ocelový tubus posledního ze čtyř větrníků, které u Nového Hrádku vznikly před zhruba 20 lety.

ČTK to řekl starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. Rozhledna z bývalého větrníku by podle něj byla první svého druhu v Česku.
Letos by městys chtěl pořídit ideovou studii rozhledny. Již dnes je podle starosty zřejmé, že schodiště povede kolem tubusu a na vrcholu bude vyhlídková plošina. Na stavbu rozhledny, která by měla podpořit turistický ruch v regionu, chce městys získat dotaci. Náklady se odhadují na milióny korun. Pokud by šlo vše hladce, stavba by mohla začít příští rok.
Větrný park o čtyřech větrnících o celkovém výkonu 1,6 megawattu postavil na Šibeníku v roce 1995 soukromý investor. Prototypové zařízení se však kvůli technickým potížím a problémům s hlukem nikdy nedostalo do trvalého provozu. Park později získala společnost ČEZ, která na jeho místě chtěla postavit jeden obří větrník. I z tohoto záměru sešlo. ČEZ nakonec tři větrníky zbourala a loni jeden tubus bez vrtule s pozemky parku a objektem trafostanice za 350 000 korun prodala Novému Hrádku.
S rozhlednou na Šibeníku by se městys chtěl podle starosty zkusit zapojit do případné další etapy projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis podpořeného Evropskou unií. Projekt zatím počítá s tím, že se u česko-polských hranic postaví sedm nových rozhleden a dvě se zrekonstruují. „Bez dotace by postavení rozhledny bylo nad naše finanční síly,“ řekl Drašnar.
Poslední novou rozhlednou v Královéhradeckém kraji je loni v říjnu otevřená rozhledna na kopci Milíř u Vysoké nad Labem na Hradecku. Investorem 30 metrů vysoké stavby v hodnotě pěti miliónů korun byla obec. V říjnu 2010 byla otevřena 17 metrů vysoká rozhledna na Anenském vrchu na hřebeni Orlických hor. V roce 2009 začala turistům sloužit také přes 30 metrů vysoká rozhledna na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou.
zpráva ČTK
 
Vstup do diskuse (0)  



≡ Menu

  • Nomenklatura |
    • Aktuality
      • Přednášky, exkurze
      • Projekty
      • Personálie
      • Knihy
      • Věda a výzkum
      • Konference, semináře
      • Soutěže
      • Veletrhy a výstavy
      • Průmysl a obchod
      • Názor
    • Informace výrobců
    • Beton
    • Dřevěné a montované konstrukce
    • Fasádní pláště
    • Inženýrské sítě
    • Podlahy
    • Snižování energetické náročnosti budov
    • Stavební chemie
    • Střechy
    • Výplně otvorů
    • Zděné konstrukce
    • Ekonomika
    • Stavební technika
    • Komerční prezentace
    • Časopis Materiály pro stavbu
    • Časopis Stavitel
    • Ročenka časopisu Stavitel
  • Ekonomika |
  • Materiály |
  • Technologie |
  • Poruchy |
  • TZB |
  • Legislativa |
  • Zajímavá stavba |
  • Kontakt |

Vyhledávání

DŮM A BYT

Shrnovací systémy, které rozhrnete jako závěs

Shrnovací systémy, které rozhrnete jako závěs

MŮJ DŮM

Na hrubé stavbě domu se nevyplatí šetřit. Ovlivňuje budoucí hodnotu domu

Na hrubé stavbě domu se nevyplatí šetřit. Ovlivňuje budoucí hodnotu domu

STAVBAWEB.CZ

Expozice ve Věži smrti

RODINNÝ DOM

Dom so štvrtou dimenziou

Dom so štvrtou dimenziou

Stavíme z cihel

Pasivní dům

Pasivní bydlení je vynikající bydlení, ale...


system by SABRE © 2020

© Business Media One, s. r. o., 2007–2020
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál  GDPR