Projekty

O stavbu lávky přes Labe v Hradci Králové se zajímá na 80 architektů

Podklady k architektonické soutěži na podobu lávky, vypsané vprosinci, si zatím na radnici v Hradci Králové vyžádalo přes 80 subjektů. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková. Radnice zatím žádný návrh neobdržela. Uzávěrka pro podání nabídek je 7. března.
Lávka pro pěší a cyklisty, o jejíž stavbu město usiluje přes deset let, by měla spojit lokalitu Šimkových sadů a kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Architekti mají navrhnout takovou lávku, aby její cena nepřekročila 40 miliónů korun. Vyhlášení výsledků architektonické soutěže radnice předpokládá v dubnu.
Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 vybudovala pěší bulvár za téměř 23 milionů korun. Na něj měla navázat lávka. Podle původního projektu ale bylo nutné skácet jeden dub na nábřeží Labe, proti čemuž úspěšně protestovali ochránci přírody. Nové řešení lávky umožní stavbu bez toho, že by se dub musel kácet.
Lávka by měla být dlouhá 67 metrů a široká nejméně 4,5 metru. Architekti nemají určeno, z jakého by měla být materiálu. Ve svých návrzích však musejí zohlednit prostor pro bezpečný pohyb migrujících ptáků.
Podrobnou informaci k soutěži na stránkách hradeckého magistrátu najdete zde.

zpráva ČTK