Projekty

Oprava hydroizolace a zábradlí Karlova mostu je hotova

Druhá etapa opravy pražského Karlova mostu – hydroizolace a parapetů – je hotova, zbývá pouze dokončit drobnější práce. Společnost Mott MacDonald, která na rekonstrukci na zakázku pražského magistrátu pracovala, očekává, že do konce října bude most zkolaudován.
V tuto chvíli podle Dauta Kary z firmy Mott McDonald zbývá dodělat několik svítilen a dokončují se drobné dodělávky, například se přibrušují kameny nebo přebarvuje část fasády domu na Malé Straně. Část mostu stále zabírá plot v místech, kde je položena nová dlažba. Podle Kary tam musela firma kostky předláždit a nyní čeká, až si sednou. Plot by měl zmizet do konce měsíce. Kara předpokládá, že do té doby také společnost předá stavbu magistrátu.
Blížící se konec druhé etapy oprav Karlova mostu potvrdil i mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Praha prý počítá s tím, že vše by mělo být hotovo do poloviny listopadu.
Po této fázi opravy by měla následovat další etapa, během které bude zrekonstruován plášť mostu. Kdy Praha s těmito opravami začne, zatím není jasné. Trvat ale budou podle odhadů minimálně deset let. Pracovat se ale již bude z pontonů, chodci po mostě proto již nebudou omezeni.
Oprava jedné z nejznámějších českých středověkých památek začala v srpnu 2007. Za tři roky byla zrekonstruována mostovka, most dostal novou hydroizolaci a opraveno bylo zábradlí. Práce s rozpočtem více než 200 miliónů se ale dočkaly tvrdé kritiky, padala i trestní oznámení.
Proti způsobu opravy se postavila například památková inspekce ministerstva kultury. Podle ní bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum. Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i Národní památkový ústav. Praha vždy tvrdila, že k zásadním pochybením nedošlo a připouštěla pouze drobnější provinění.
Hlavním bodem této etapy rekonstrukce však byla obnova funkční hydroizolace, která je pro další zachování památky klíčová. Veškeré výhrady i protesty veřejnosti směřovaly ke způsobu opracování parapetního zdiva, což je z pohledu cíle rekonstrukce marginální záležitost.
Při průzkumech probíhajících během rekonstrukce byly zjištěny zajímavé skutečnosti. Bylo například doloženo použití tzv. římské malty a ukázalo se, že původní výplňové zdivo je v překvapivě dobrém stavu.
Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Nahradil Juditin most, který strhlo jarní tání roku 1342. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, dostavěn byl na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Až do roku 1879 se jmenoval Kamenný.
Více informací o rekonstrukci najdete na www.opravakarlovamostu.cz.
zpráva ČTK, mi
 
Oprava Karlova mostu, foto Ondřej Mika