Projekty

Praha představila podrobnější návrh dopravního terminálu na Smíchově a hledá projektanta

Návrh nového dopravního terminálu na pražském Smíchově má detailní podobu. Aktualizované studie je k vidění na webu Institutu plánování a rozvoje Prahy. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu, a zkrátí tak přestupní vazby pro cestující. V plánu je také vznik P+R parkoviště, rozšíření nástupní haly a úprava přednádražního prostoru. Nyní město vypsalo výběrové řízení na projektanta. Výstavba moderního terminálu by mohla začít v roce 2021.

„Terminál Smíchov bude prvním skutečně moderním nádražím v Praze. Jedná se o unikátní projekt dopravního hubu, který zatím známe jenom ze zahraničí. V minulosti se budovaly různé druhy nádraží na různých místech, autobusové na jednom, vlakové zase jinde. Naopak na Smíchově budou cestující moct na jednom využít dálkové, regionální i městské vlaky a autobusy, metro, tramvaje a předtím odstavit auto na velkém P+R parkovišti. Vše bude navíc díky modernímu řešení budov jednoduché, bezpečné a přehledné. V Praze vznikne dopravní terminál budoucnosti,“ vysvětluje Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy. „Odhadujeme, že projektování zabere asi tři roky,“ zmínil Scheinherr na komentované prohlídce pro novináře. Celý projekt by v případě hladkého průběhu mohl být dokončen do roku 2025.

Terminál bude moderním přestupním bodem integrované dopravy, který propojuje železnici, metro, tramvaje, městské, příměstské i dálkové autobusy a parkoviště P+R a B+R (bike + ride, forma kombinované přepravy s návazností cyklistické dopravy na veřejnou hromadnou dopravu). 

Autobusová doprava
Příměstské a dálkové autobusy v současné době končí jízdu v ulici Na Knížecí a před nádražím Smíchov. Návrh počítá s přesunutím této autobusové dopravy do nového terminálu nad nástupišti železniční stanice. Městské autobusy budou naopak končit v nově uspořádaném přednádražním prostoru. Na Knížecí zůstává obsluha autobusů městské dopravy. 

Přednádražní prostor
Nyní nereprezentativní prostor před nádražím se promění díky novému uspořádání zastávek tramvají a autobusů, a umožní tak jednodušší přesun cestujícím na nádraží. Tramvajová trať se narovná a oddálí od obytných domů, což sníží hluk. Návrh počítá i s osazením nových stromů a zútulněním celého prostoru. 

Parkoviště
Nový terminál je naplánován tak, aby co nejméně zatěžoval své okolí. Proto budou vjezdy na P+R parkoviště pouze z městského okruhu a nedojde tak ke zvýšení dopravy v Nádražní ulici. P+R parkoviště bude mít až 1000 stání. Přestože samotný Smíchov se v budoucnu promění na širší centrum města, neexistuje dále od centra z tohoto směru místo, kde se potká metro a městský či pražský okruh, proto je nutné P+R realizovat zde. Parkoviště B+R bude mít kapacitu na 1000 kol. 

Okolí Smíchovského nádraží
Díky přesunu většiny autobusové dopravy do nového terminálu bude moci v ulici Na Knížecí vzniknout nové náměstí. Studie dále plánuje nový bezbariérový vstup do stanice metra, včetně nového napojení celého terminálu na stanici metra. V neposlední řadě se počítá se zastřešením nového terminálu, což sníží hluk železnice. 

Nádražní hala
V rámci studie je ponechána historická hala z 50. let, která je pouze doplněna o novou část s obchody a zázemím pro cestující. Budova sice nemá památkovou ochranu, ale je významným reprezentanem dobové architektury. Novinkou také je, že rozšířená hala propojí oba nádražní podchody. Na halu naváže i nové administrativní křídlo nádraží, které by mohlo být budoucím sídlem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Podoba tohoto křídla ještě není dokončená a bude ještě předmětem jednání se SŽDC. V tuto chvíli je ve fázi hmotového a kapacitního posuzování. Budova by měla mít městský parter a oživit Nádražní ulici. Stávající severní křídlo nádražní budovy bude zbouráno a přestavěno, aby vyhovovalo technologickým nárokům SŽDC.  

„Jsem rád, že autoři návrhu mysleli i na nové pěší propojení spojující ulici Nádražní a nově vznikající městskou čtvrť. Vzhledem k tomu, že se bude Smíchov rozrůstat, je dobře, že se modernizuje a zlepšuje i okolní doprava,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Oproti původním plánům se vzhledem ke koordinaci s ostatními stavbami v území rozhodlo, že se terminál bude realizovat jako celek a nikoliv po samostatně fungujících etapách.

Celý projekt terminálu je koordinován s plánovanou modernizací železniční stanice i budoucími projekty na železnici jako jsou tříkolejný železniční most přes Vltavu, nové vysokorychlostní tratě i Metro S (projekt, který výhledově zavede příměstské linky S pod zem a nově propojí Smíchovské nádraží, Karlovo náměstí a hlavní nádraží). Terminál již počítá i s elektrizací autobusové dopravy a doplnění trolejbusového vedení například pro nabíjení trolejbusů nebo elektrobusů.

Generální projektant Terminálu Smíchov by měl být vybrán do konce letošního roku. Se samotnou výstavbou terminálu by se mohlo začít již v roce 2021.

Pražská Rada zadala Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) vypracovat studii na podobu smíchovského dopravního terminálu. IPR vypsal výběrové řízení, na jehož základě bylo vybráno architektonické studio A69 – architekti. Studie byla Radou schválena letos v dubnu. Od té doby byla studie ještě dopracována do většího detailu.

Na stavbě spolupracují hlavní město Praha, které bude investorem terminálu, SŽDC, která chystá modernizaci železničních tras a nádraží, a developer Sekyra Group, který připravuje revitatilaci prostoru mezi Smíchovským nádražím a Knížecí. Stávající podoba vzešla z konzultací těchto subjektů. Umístění autobusového nádraží nad železniční stanici logicky vyplynulo. „Spíše jsme tu spolupráci moderovali,“ řekl k tomu architekt Jaroslav Wertig z ateliéru A69 – architekti.

Nový terminál využívá pozvolna stoupajícího terénu směrem od řeky. Propojuje části Smíchova, které jsou rozdělené železnicí a navazuje na připravovanou novou čtvrť. Nová široká lávka ústí směrem k proluce vedoucí dále k řece. V budoucnu tak bude možná i snadná návaznost terminálu i na lodní dopravu.

Další informace a studii terminálu naleznete zde: www.iprpraha.cz/terminalsmichov.

tisková zpráva IPR, mi

Nový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.comNový Terminál Smíchov, návrh: A69 – architekti, vizualizace: DOUSEK-ZABORSKY.com