Projekty

Sekyra Group představuje Smíchov City

Projekt Smíchov City promění lokalitu Smíchovského nádraží v multifunkční čtvrť plnou zeleně. Urbanisté a architekti se inspirovali tradičním městem 19. století a to nejlepší použili při návrhu moderní živé čtvrti. Projekt tak nabídne klidné bydlení, moderní kanceláře a veškerou občanskou vybavenost.

Hlavním tématem Smíchov City je vrátit bydlení do centra, a to formou typické blokové zástavby. Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm ateliérů, jež zvítězily v nezávislé architektonické soutěži vyhlášené ve spolupráci s pražským Institutem plánování a rozvoje. Rozmanitost obytných bloků je podpořena tím, že jednotlivé domy navrhovaly různé ateliéry. Tímto způsobem, tedy s cílem vdechnout nové čtvrti atmosféru rostlého města, chce developer postupovat i ve zbytku území. Součástí plánů jsou také parky o rozloze cca 22 000 m².

„Kromě diverzity staveb je pro projekt klíčová i práce s veřejným prostorem,“ uvedl Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group. „Nové čtvrti chceme dát velkorysou pěší zónu, jejíž hlavní bulvár bude 28 metrů široký a bude křižovat dvě velké parkové plochy,“ dodal.

Smíchov City je projektem, který má sloužit veřejnosti. Proto Sekyra Group o jeho konečné podobě povede veřejnou diskusi jak s obyvateli, tak i s magistrátem hlavního města Prahy a se zastupiteli Prahy 5. „Připravujeme projekty, které mění ráz města a zasáhnou různým způsobem do životů velkého počtu obyvatel. Akceptujeme výzvu hl. města Prahy i městské části, abychom se s naším projektem zapojili do participativního plánování. Institut plánování a rozvoje a městská část osloví občany a zeptají se na jejich očekávání, zda vnímají priority projektu stejně jako my. Věříme, že tak získáme řadu zajímavých podnětů, zejména pro řešení veřejných prostor, občanské vybavenosti a funkčního parteru budov. Následně se budeme zabývat tím, jakým způsobem je do projektu zapracovat. Významným partnerem a v podstatě i arbitrem je nám v tomto směru město, ať už na úrovni samosprávy, nebo územně plánovacích institucí,“ řekl Leoš Anderle.

Bydlení ve Smíchov City nalezne zhruba 3300 obyvatel, dále zde vyroste přibližně 190 000 m² ploch pro služby, nakupování a kanceláře. V první etapě vznikne 400 bytů a kancelářská budova o velikosti 10 500 m² pronajímatelných ploch. V projektu se také počítá s prvky smart city, jako je systém řízení veřejného osvětlení, řízení semaforů či inteligentní mobiliář.

Další podrobnosti a vizualizace najdete zde.

Údaje o projektu:
Lokalita: Praha 5, Smíchovské nádraží
Developer: Sekyra Group
Určení projektu: smíšená rezidenční a komerční zóna
Rozloha: 216 099 m²
Rezidenční kapacita: 3300 obyvatel
Rozloha zeleně: 22 000 m², dva parky – Školní a Horní
Veřejné prostory: Náměstí Na Knížecí, přednádražní prostor, rozšíření ulic, hlavní bulvár o šířce 28 m
Plánované zahájení výstavby: 2017
Aktuální stav projektu: projektová příprava
Masterplan: A69 architekti
Autoři objektů I. etapy: Kuba & Pilař architekti,  Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti, Lábus – AA – Architektonický ateliér, A69 architekti, D3A a Projektil architekti

tisková zpráva