Projekty

Stavba protipovodňové hráze v Mělníku začne příští rok v březnu

Protipovodňová hráz, která má ochránit Mělník před stoletou vodou, se začne stavět příští rok v březnu. Dokončení je plánováno na srpen 2013. Sdělil to starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Investorem akce za 545 miliónů korun je státní podnik Povodí Labe. Město na ochranu proti povodni čeká od ničivých záplav v roce 2002.
Na stavbu je zatím vydané územní rozhodnutí, příští týden bude vydáno i stavební povolení, uvedl Mikeš. Projekt administrativně odstartoval loni na podzim. Tehdy generální ředitel Povodí Labe Tomáš Vaněk sdělil, že kopat se začne do konce letošního roku. Pokud klimatické podmínky dovolí, bude to v břenu, nejdéle v dubnu příštího roku.
Stavba je rozdělena na tři etapy, každá potrvá šest měsíců. V první etapě jsou zahrnuty Mlazice a část přístavu, ve druhé vinařství a ve třetí mělnická lokalita Rybáře. Ochranná hráz podél Mělníka bude dlouhá více než tři kilometry a bude mít tři samostatné části. Důležitou součástí je uzávěra mělnického přístavu, kudy se velká voda může do města snadno dostat. Chránit ho bude přístavní zeď dlouhá 1,2 kilometru. Půjde o kotvenou 13 metrů dlouhou štětovnici, která je sedm metrů nad vodou a šest metrů pod vodou, aby se při tlaku nevylomila. Současně bude působit proti průsakům.
Dvacetitisícový Mělník postihly povodně v letech 2002 a znovu v roce 2006. Vytopily desítky domů a napáchaly mnohamilionové škody. Před osmi lety bylo zatopeno 312 domů, záchranáři museli evakuovat více než 800 lidí.
zpráva ČTK