Projekty

Stavba vědeckého parku v Roztokách u Prahy by měla být hotova v srpnu

V Roztokách u Prahy bude v srpnu dokončena stavba vědecko-technického parku za půl miliardy korun. Vědci se v něm budou zabývat zejména výzkumem a vývojem spalovacích motorů pro automobily.
Zaměstnáno tam bude zhruba 150 vědců, řekl ČTK při prohlídce areálu Marcel Soural, ředitel společnosti Trigema, která je zakladatelem projektu. Na jeho financování se podílejí stát, EU i firma.
Plný provoz vědecko-technického parku bude podle něj zahájen na začátku roku 2012. Do té doby potrvá, než v budově nainstalují veškeré přístroje a vybavení, jehož cena se odhaduje na 150 miliónů korun.
Vědecko-technický park má celkovou užitnou plochu 4200 metrů čtverečních. Ve spolupráci s ČVUT a podnikatelským sektorem se tam budou vědci zabývat výzkumem a vývojem nejen spalovacích motorů, ale i motorů s alternativními pohony a konstrukcí vozidlových převodovek.
Většinu areálu si bude pronajímat ČVUT, zhruba pětina plochy bude k dispozici pro soukromý výzkum. „Povede to k tomu, jak by měla výzkumná organizace vypadat a že by si na svojí činnost měla vydělat," řekl vedoucí výzkumného centra spalovacích motorů a automobilů ČVUT Jan Macek.
Architekt Daniel Smítka uvedl, že budova je ojedinělá v rámci celé republiky. Podle něj jde o „dům v domě". „Všechny akusticky náročné provozy jsou izolovány od vnějšího okolí. Jsou v betonových boxech a odděleny speciálními akustickými uzávěry," uvedl Smítka. Jako další zajímavost zmínil například vzduchotechniku, která je zakopaná v zemi, aby nerušila své okolí.
Stavba jiného vědeckého parku ve Středočeském kraji by mohla na konci letošního roku začít v areálu bývalé Poldi u Kladna. ČVUT tam chce postavit Univerzitní centrum energeticky efektivních budov za 600 miliónů Kč. Vědci by tam měli zkoušet konstrukční systémy, materiály, obalové konstrukce nebo systémy vytápění pro objekty, které budou výrazně redukovat energetickou náročnost těchto objektů.
zpráva ČTK
 
 
Vědecko-technický park v Roztokách, vizualizace www.vtp-roztoky.cz