Projekty

V Čelákovicích začala výstavba vědeckotechnického parku

Výstavba vědeckotechnického parku za 130 miliónů korun byla zahájena v Čelákovicích u Prahy. Vzniká na ploše 4500 metrů čtverečních a hlavním investorem je výzkumný ústav SVÚM, který se věnuje výzkumu materiálů. O poklepání základního kamene informoval mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.
„Potřebujeme modernizovat český průmysl pomocí inovací. Musíme postavit naši ekonomiku na podobných projektech,“ poukázal při slavnostním aktu na význam investice viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Inovace jsou podle něj způsob, jak zabránit kolapsům, který například potkal textilní nebo obuvnický průmysl.
Ústav získal na výstavbu dotaci 70 miliónů korun od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci programu Inovace a podnikání, uvedl předseda představenstva společnosti SVÚM Ivo Hain. Zbývající část financí pochází z bankovního úvěru a z vlastních zdrojů. V novém vědeckotechnickém parku budou kromě sídla SVÚM dva inkubátory, kde budou sídlit čtyři nové firmy.
V Česku existuje devět akreditovaných a 34 ostatních vědeckotechnických parků. Akreditaci může získat park s rozlohou nad 3000 čtverečních metrů užitné plochy. Udílí ji Společnost vědeckotechnických parků ČR.

zpráva ČTK