Projekty

V Karlových Varech vznikl pavilon akutní medicíny, nejmodernější v kraji

 Od počátku října začne karlovarská nemocnice přijímat pacienty do nového pavilonu akutní medicíny za téměř 600 milionů korun. Jde o největší investici Karlovarského kraje ve zdravotnictví, jejímž cílem je umožnit lidem specializovanou péči srovnatelnou s obdobnými pracovišti v zahraničí, řekl ČTK při slavnostním otevření hejtman Josef Novotný (ČSSD).
 „Pavilon je unikátní tím, že se pacienti dostanou přímo z příjmu na operační sál a rovnou například na pracoviště CT, které je také v bezprostřední blízkosti. Další zajímavostí je svolávací systém, který máme jako druhá nemocnice v ČR, jenž okamžitě přivolá k pacientovi přesně ty specialisty, kteří jsou zapotřebí,“ řekl lékařský ředitel Nemocnice Karlovy Vary Josef März. Podle něj pavilon láká do K.Varů nové lékaře i zdravotnický personál. Už letos nemocnice přijala 20 lékařů, z nichž část tvoří absolventi medicínských fakult.
Pavilon je podle šéfa představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luďka Nečesaného nejmodernějším zdravotnickým zařízením v kraji. „Pacienti tuto změnu pocítí kromě moderního zázemí zejména v tom, že je zde péče centralizována na jedno místo a tím se výrazně snižují rizika spojená s organizováním transportů pacientů,“ dodal.
Do výstavby pavilonu dal kraj celkem 597 milionů korun. „Peníze šly z úvěru, který si na předpokládanou investici vzala předchozí krajská vláda. Splátky hradíme z krajského rozpočtu. Od roku 2009 jsme dali do investic v nemocnicích v Karlových Varech, v Sokolově a Chebu 1,2 miliardy Kč,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).
Nová budova je mezi pavilony chirurgie a interny, s nimiž je propojena. K urgentnímu příjmu se pacienti dostanou z Americké ulice. V okolí pavilonu je 80 parkovacích míst a nově vysazená zeleň. Zastavěná plocha činí přes 2000 metrů čtverečních.
V suterénu pavilonu je urgentní příjem a technické provozy. V přízemí hlavní vstup do haly nemocnice, 12 příjmových ambulancí a stacionářů, recepce, lékárna, bufet i komerční prostory. V prvním patře vzniklo 31 lůžek intenzivní péče a „zákrokový sál" kardiochirurgie. Ve druhém patře je centrální operační trakt se šesti sály a centrální sterilizací. Třetí patro obsadily strojovny vzduchotechniky a chlazení. Na ním vznikl heliport pro vrtulník záchranné služby.
zpráva ČTK