Projekty

V Moravském krasu vzniknou dvě nové budovy pro návštěvníky

V centru Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku vzniknou letos dvě nová zařízení pro turisty. Prvním bude Dům přírody za 86 miliónů korun, který bude prezentovat kras jako jedinečnou přírodní lokalitu, druhým bude vstupní budova do Punkevních jeskyní za 48 miliónů. 

Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa. ČTK to řekli pracovníci správy krasu.

Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200 000 turistů. Autory jejich nové vstupní budovy jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián, kteří vytvořili například brněnský AZ Tower. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení.

„Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu,“ řekl ČTK vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. Objekt bude mít plochou zatravněnou střechu. S otevřením budovy počítá 1. září. Více o projektu zde.

Nový vstup do Punkevních jeskyní, Burian – Křivinka Architekti, vizualizace www.burian-krivinka.czNový vstup do Punkevních jeskyní, Burian – Křivinka Architekti, vizualizace www.burian-krivinka.cz

Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u Hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály – kámen a dřevo. „Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody,“ řekl ČTK vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný.

Dům přírody, autor Pavel Pekár, vizualizace www.pparchitects.cz

Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát. Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jal lze tyto výjimečné oblasti chránit.

zpráva ČTK, mi