Projekty

V Plzni začne za měsíc oprava Wilsonova mostu na Americké třídě

V Plzni začne za měsíc oprava památkově chráněného Wilsonova mostu na Americké třídě. Nejdéle do poloviny příštího roku zhorší rekonstrukce sto let staré stavby průjezd centrem města. 
 
Přijde na necelých 52 miliónů korun, což je o zhruba 20 miliónů Kč méně, než byl odhadovaný rozpočet. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Rund (ODS).
„Bude to akce ‚kulový blesk‘. Oprava nedalekého mostu U Jána (na silnici I. třídy od Prahy pod pivovarem) má skončit 23. července. O den později se ukončí Prokopova ulice (je neprůjezdná kvůli stavbě železničního mostu) a 25. července se uzavře Wilsonův most. Bez zprovoznění dvou předchozích staveb by se Plzeň úplně ucpala,“ uvedl.
Most bude uzavřen pro vozidla, MHD i pro pěší. Automobily ho budou podle městského dopravního experta Ondřeje Vohradského objíždět přes křižovatku U Jána; rozdělí se tak na Štruncovy sady, Anglické nábřeží a ulici U Trati. Po mostě vedou všechny energetické sítě, ale hlavně nevyhovující kabelový kanál s napájením pro trolejbusy a tramvaje. „Kabely budou přímo napojené na dopravní podnik (má sídlo za mostem). Pokud by dnes vyhořely, skončí napájení veškerých linek v centrální části,“ vysvětlil Rund. Konstrukce mostu se odkryje až na klenbu, po vybudování povrchu se na něj vrátí dlažební kostky.
Město si opravou otestuje, zda může výhledově Americkou třídu úplně uzavřít automobilové dopravě, což podporuje řada městských politiků i dopravních odborníků. Na velmi frekventovanou úzkou silnici by pak směly pouze trolejbusy a autobusy MHD a počet vozidel by se snížil minimálně o čtvrtinu, tedy o zhruba 3000 automobilů.
Americká třída byla před čtyřmi lety opravena od velké křižovatky u Práce po kruhový objezd u Mrakodrapu a na něj navazující krátký úsek až k Wilsonovu mostu. Kompletní obnova vozovek, chodníků, sítí a zeleně přišla na 183 miliónů korun. Šlo o jednu z největších a nesložitějších silničních rekonstrukcí ve městě. Rozšířily se chodníky, vysázelo se více stromů, vznikly tam lavičky, fontány a kruhový objezd.
zpráva ČTK