Projekty

Z Paláce koní v Lednici bude multifunkční centrum za půl miliardy

Projekt multifunkčního centra, které vznikne v někdejších konírnách zámku v Lednici na Břeclavsku, získal stavební povolení. Nic tak nebrání tomu, aby mohly být na podzim zahájeny úpravy zchátralého objektu. Do jeho přeměny bude za pomoci dotací EU investováno bezmála půl miliardy korun. Jde tak o jeden z největších projektů obnovy památek na Moravě.
Projekt by ztroskotal, pokud by do konce března nezískal stavební povolení. Nyní bude nutné vybrat dodavatele stavby, jemuž by měl být objekt před koncem roku předán, aby se v zimě mohlo začít pracovat na jeho interiérech. Konírny jsou svou rozlohou větší než zámek, v minulosti se jim dokonce přezdívalo Palác koní. Tvoří je čtyři prostorné sály. Do října 2013 by se měly změnit v expozice o Lednicko-valtickém areálu i o seznamu světového dědictví UNESCO. V konírnách se počítá s výukovým centrem. Stanou se sídlem Biosférické rezervace Dolní Morava a kromě výstav či jiných společenských akcí poslouží i k pořádání kongresů.
„Především se nám podaří prodloužit turistickou sezonu v Lednici na zimní období. Nabídka vyžití je tam již nyní velmi pestrá. Zahrnuje nejen návštěvy zámku, jeho skleníku a parku, ale i rekreaci v tamních léčebných lázních,“ řekl ČTK ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa.
Centrum by mělo být na podzim 2013 otevřeno výstavou o působení Lichtenštejnů na Moravě. Právě tento rod vybudoval Lednicko-valtický areál a výstava by měla jejich počin připomenout.
zpráva ČTK