Průmysl a obchod

Ceny nemovitostí porostou v průměru o pět procent

I přes koronakrizi nabídka nemovitostí v ČR i v Praze stále poroste. Nabídka nemovitostí by se podle dotázaných developerů měla v prvním pololetí letošního zvýšit o 1,4 % v rámci celé ČR a o 2,4 % v Praze. Poptávka by podle developerů v prvním pololetí měla stoupnout o 3,3 % v rámci ČR a o 3,6 % v rámci Prahy. Poptávka se podle 61 % developerů nesníží ani vlivem krize. Tři čtvrtiny dotázaných developerů plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí (71 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

Developeři očekávají v prvním pololetí letošního roku růst nabídky nemovitostí o 1,4 % v rámci celé republiky. Podle dotázaných developerů se koronakrize výrazně na nabídce nemovitostí neprojeví. V druhém pololetí letošního roku nabídka nemovitostí podle dotázaných developerů vzroste v rámci ČR o dalších 1,4 %. V Praze očekávají developeři růst nabídky vyšší, a to o 2,4 % v prvním pololetí roku 2021 a v dalším pololetí počítají s dalším růstem o 2,6 %.

„Kolem vývoje na trhu s nemovitostmi povstává řada otázek, na které asi nikdo nezná odpověď. Pandemie Covid nadále pokračuje a zatím nelze odhadnout její přesný dopad na stavebnictví. S ohledem na permanentní převis poptávky nad nabídkou a zatím ještě příznivé sazby hypoték nepředpokládám, že se tendence na straně poptávky v roce 2021 radikálně změní oproti loňskému roku. Co se týká nabídky, svůj odhad mohu formulovat spíše z pohledu výrobce stavebních materiálů, a to na základě vývoje poptávky po těchto materiálech. Ten je v prvním čtvrtletí zatím srovnatelný s rokem 2020. Předpokládám tedy, že i na straně nabídky bude tendence obdobná jako v minulém roce,“ dodává Jiří Weiss, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Očekávaný vývoj nabídky v oblasti rezidenčních nemovitostí (zdroj: CEEC Research)

Poptávka po nemovitostech v první polovině roku vzroste podle developerů o 3,3 % v rámci celé republiky a v druhém pololetí se navýší o dalších 2,7 %. V rámci Prahy by poptávka po nemovitostech měla podle developerů v obou pololetích vzrůst o shodných 3,6 %. „Jen Praha aktuálně potřebuje kolem 10 000 nových bytů. Rezidenční nemovitosti jsou navíc stále považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, která s sebou přináší stabilní výnos. Očekáváme proto, že poptávka bude i nadále převyšovat nedostatečnou nabídku, přestože může dojít (vlivem nejistého vývoje ve společnosti a ekonomice) k jejímu mírnému útlumu,“ vysvětluje rostoucí poptávku Jan Řežáb, zakladatel a majitel společnosti JRD Development s.r.o.

Očekávaný vývoj poptávky v oblasti rezidenčních nemovitostí (zdroj: CEEC Research)

Téměř tři čtvrtiny developerů očekávají růst cen svých nemovitostí (72 %). Ceny jejich nemovitostí porostou v průměru o 5 %. Dalších 28 % dotázaných ceny svých nemovitostí měnit neplánuje. Koronavirovou situaci plánuje zohlednit ve svých cenách 14 % dotázaných developerů, a částečně ji vezme na vědomé dalších 29 %. Více než polovina developerů ekonomickou situaci ve svých cenách neplánuje nijak zohledňovat (57 %). „V Praze budou ceny i nadále růst, i když pomaleji než dosud. Bytů je totiž stále poměrně málo na to, jak velký zájem o ně stále je. Na druhou stranu jsou již ceny bydlení v Praze zcela mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je již malá. Proto už ceny nepoletí nahoru tak rychle jako doposud. Na ostatních trzích, kde působíme, tedy v Polsku, Maďarsku a Srbsku, čekáme spíše stagnaci ceny bytů v důsledku opatrnějšího přístupu investorů k velkým výdajům v době krize,“ dodává k cenám Radek Menšík, majitel společnosti Urban Developers and Investors, s.r.o.

Jaký očekáváte vývoj cen Vašich nemovitostí? (zdroj: CEEC Research)

Téměř dvě třetiny dotázaných developerů neočekává, že by koronakrize mohla způsobit snížení poptávky po nemovitostech (61 %). Podle více než třetiny developerů (36 %) by alespoň k částečnému poklesu poptávky dojít mohlo. Zbylá 3 % dotázaných se domnívají, že ke snížení poptávky po nemovitostech dojde určitě.

Očekáváte vlivem koronakrize nižší poptávku po nemovitostech? (zdroj: CEEC Research)

tisková zpráva