Průmysl a obchod

České stavebnictví bylo na konci září mezi zeměmi EU na 19. místě

České stavebnictví bylo loni do konce září s meziročním růstem o 1,9 procenta mezi 27 zeměmi Evropské unie na 19. místě, údaje z Itálie nejsou k dispozici. Meziročně si Česko pohoršilo o 11 míst, v porovnání s koncem prvního pololetí na tom bylo o dvě příčky hůře. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvních devíti měsících vzrostlo v průměru o tři procenta. Nejvíce, o 28,1 procenta, se v prvním pololetí zvýšila stavební výroba v Maďarsku. Následovaly Rumunsko s růstem o 27,9 procenta a Malta, kde stavebnictví meziročně stouplo o 17,4 procenta. Nad unijním průměrem bylo 16 zemí.

Pokles zaznamenaly tři země. V Řecku stavebnictví meziročně kleslo o 4,2 procenta, na Slovensku o 2,1 procenta a ve Španělsku o 2 procenta.

„V porovnání s dalšími státy Evropské unie si naše země nevede moc dobře. Růst je pod unijním průměrem. Na vině jsou špatné stavební předpisy, které máme jedny z nejsložitějších v Evropě. Fungování českých stavebních úřadů je na úrovni rozvojových zemí. Kvůli tomu se nám nedaří plně využívat potenciál, který české stavebnictví má,“ sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je ze srovnání vidět, že některé země dokážou vytěžit maximum z evropských fondů, zatímco Česko zůstává na chvostu. „Stále se nikdo nedokázal poprat s přebujelou byrokracií. Není snad síla, která by si s tímto dokázala poradit. Pro zájemce o bydlení tato byrokracie znamená jen dražší a méně dostupné bydlení, pro motoristy zase horší silnice,“ doplnil Dufek. „Maďaři v uplynulých 20 letech stavěli dálnice po přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. I letos potvrzují, že mají dobře nastavenou koncepci výstavby, jak v oblasti pozemního, tak inženýrského stavitelství. Lépe dokážou využít evropských dotací, které u nich intenzivněji než u nás plynou na ekonomicky přínosnější stavební projekty,“ dodal analytik BH Securities Lukáš Kovanda.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU letos do konce září

Země

Index [%]

Maďarsko

28,1

Rumunsko

27,9

Malta

17,4

Kypr

15,1

Litva

9,5

Chorvatsko

8,5

Polsko

7,4

Slovinsko

6,2

Irsko

5,9

Švédsko

5,6

Nizozemsko

5,5

Rakousko

5,3

Bulharsko

4,6

Lotyšsko

4,5

Německo

3,5

Dánsko

3,4

Portugalsko

3,0

Velká Británie

2,1

Česko

1,9

Francie

1,5

Lucembursko

1,4

Estonsko

1,0

Finsko

0,7

Belgie

0,6

Španělsko

–2,0

Slovensko

–2,1

Řecko

–4,2

Itálie

Průměr EU

3,0

zdroj Eurostat

zpráva ČTK