Průmysl a obchod
Český energetický a ekologický projekt/Česká energetická a ekologická stavba roku 2009 – výsledky
Ve středu 24. listopadu 2010 byly v pražském paláci Žofín slavnostně předány tituly a hlavní ceny vítězům 8. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt/Česká energetická a ekologická stavba roku 2009.
Z rekordního počtu 56 přihlášených prací porota ocenila titulem bez určení pořadí čtyři projekty a tři stavby. Galavečera se zúčastnila řada politických osobností a profesních špiček oborů energetika, doprava a stavitelství.
Český energetický a ekologický projekt roku 2009:
● BIOPLYN Třeboň spol. s r. o.: Projekt bioplynové stanice s vysokým stupněm využití vyráběného bioplynu pro dodávky elektřiny a tepla (obr. 1)
Bioplynová stanice (BSP) je situována severně od města Třeboň. Hlavním vstupním substrátem je kukuřičná siláž a doplňkovým vstupem travní siláž a prasečí kejda. Celková kapacita výroby bioplynu odpovídá cca 1 MWe a je rozdělena do dvou částí. Malá kogenerační jednotka umístěná u BPS o výkonu 175 kWe a slouží pro vlastní spotřebu, přebytek bioplynu je dopravován plynovodem o délce 4 km do lázní Aurora ve městě, kde je instalována velká jednotka o výkonu 844 KWe, která dodává elektřinu do místní distribuční sítě a teplo do otopné soustav lázní a dalších budov. Díky tomu klesne spotřeba zemního plynu lázeňského provozu cca 450 tis. m3 ročně.
● Plzeňská teplárenská, a. s.: Kogenerační blok na biomasu (obr. 2)
Kogenerační blok na spalování čisté biomasy skládající se z fluidního kotle se stacionární vrstvou v topeništi a kondenzační odběrové turbíny s parametry 35 MWt a 11,5 Mwe.
● MASÁK & PARTNER, s. r. o.: Mateřská škola Skalníkova, Mariánské Lázně (obr. 3)
Novostavba nízkoenergetického objektu mateřské školy o kapacitě 124 dětí, jednopodlažní kompaktní dřevostavba s optimalizovanými zasklenými plochami vzhledem ke světovým stranám, teplovzdušné vytápění se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu.
● Enesa, a. s.: Projekt energetických úspor financovaný metodou EPC v Národním divadle (obr. 4)
Komplexní modernizace systémů vytápění, chlazení, vzduchotechniky, osvětlení, přípravy TUV, MaR, elektočásti s využitím fotovoltaiky metodou EPC, tj. se splácením investice z úspor garantovaných dodavatelem.
Česká energetická a ekologická stavba roku 2009:
● H.L.C., spol. s r. o.: Pasivní rodinný dům Dubňany (obr. 5)
Rodinný dům je konstrukčně proveden jako ekologická dřevostavba, zároveň jako experimentální objekt s ohledem na použité systémy řízení pro inteligentní domy. Konstrukce obvodového pláště (obvodové stěny a střechy) jsou vybaveny čidly na měření vlhkosti a teploty v konstrukci.
● AB ateliér + Saint-Gobain Isover CZ, s. r. o.: Dostavba správního pavilonu ZŠ Slivenec (obr. 6)
Rekonstrukcí a dostavbou školní budovy došlo ke snížení energetické náročnosti objektu
o 89 %. Instalací řízené výměny vzduchu s rekuperací došlo k výraznému zkvalitnění hygienických podmínek ve vnitřním prostředí budovy.
● Metrostav, a. s., Divize 8: Dostavba areálu HVM Plasma (obr. 7)
Výrobně administrativní komplex s moderními materiály a technologií využívající tepelnou energii z výroby pro vytápění a klimatizaci objektu.
Cena MMR:
Atelier EIS, s. r. o.: Bytové domy U Boru II., České Budějovice
Cena MPO:
EUFC CZ, s. r. o.: Energetické úspory při výrobě tepla a TUV
Cena MŽP:
AB Ateliér: Novostavba mateřské školy v Praze-Slivenci
Cena ČKA:
JRD, s. r. o.: Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem
Cena ČKAIT:
G SERVIS CZ, s. r. o.: GS Pasiv 3
Cena SPS:
Intoza, s. r. o.: Školicí středisko Intoza Ostrava
Cena poroty:
Saint-Gobain Isover CZ, s. r. o.: Katalog pasivních rodinných domů
Cena veřejnosti:
Asting CZ pasivní domy, s. r. o.: Pasivní dům v Hradci Králové
Kategorie Student:
Cena rektora ČVUT v Praze: Jiří Labudek – Nízkoenergetický bytový dům se solární stěnou
Kompletní informace o soutěži najdete na www.top-expo.cz/ceep-2009.
tisková zpráva