Průmysl a obchod

CPI získala bankovní úvěry 3,6 miliardy korun na nákup nemovitostí

Realitní a investiční skupina CPI Group podnikatele Radovana Vítka získala dva bankovní úvěry za celkem 3,64 mld. Kč na akvizice nemovitostí z realitních fondů Endurance, které skupina před časem ovládla. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí skupiny Jan Burian.
„První úvěr ve výši 97 miliónů eur (2,65 mld. Kč) na tři administrativní budovy v Praze, jmenovitě sídlo společnosti ČEZ, Luxembourg Plaza a Besnet, poskytuje dvojice Raiffeisenbank a Komerční banka. Druhý úvěr na polské nemovitosti Orco Tower ve Varšavě a nákupní centrum Galeria Orcana v Lublině ve výši 36,5 miliónů eur (995 mil. Kč) poskytla Bank Zachodni WBK ze skupiny Santander Group,“ upřesnil Burian.
Realitní fondy Endurance Office I a Endurance Office II dříve patřily do skupiny Orco. Jejich hodnota přesahuje 330 miliónů eur (zhruba 9 mld. Kč). Součástí fondů je několik lukrativních nemovitostí v Praze, Varšavě a Budapešti. Vítek je prostřednictvím společností Gamala a Crestline největším akcionářem skupiny Orco, v níž ovládá 29,65 % akcií.
Před nedávnem získala skupina CPI také dvoumiliardový úvěr na financování výstavby komplexu Quadrio, který roste v Praze nad zastávkou metra Národní. Tento úvěr financují německá banka Helaba a česká UniCredit Bank ČR.
Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní celkem 12 600 nájemních bytů a po společnosti RPG Byty je druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku. Skupina CPI má rovněž pod kontrolou a ve správě stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní i hotely a sklady. Hodnota majetku skupiny loni vzrostla na 64,7 mld. Kč, o rok dřív byla 57,2 mld. Kč.
zpráva ČTK