Průmysl a obchod

Developer ECM je na pokraji zániku

Developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM), stavící výškové budovy v Praze na Pankráci, hrozí definitivní zánik. Společnost Astin Capital Management jako soudem pověřený zhotovitel reorganizačního plánu v něm navrhuje rozprodej majetku ECM a likvidaci firmy. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. Městský soud v Praze teď musí svolat schůzi věřitelů, která o reorganizačním plánu rozhodne.
Nejlukrativnějším aktivem ECM je podíl v nákupním centru ECMall v Pekingu. Spoluvlastníkem je čínská společnost Nordevo. Astin Capital v reorganizačním plánu odhaduje, že prodej podílu ECM může vynést zhruba 900 miliónů korun. Za kancelářské projekty City Deco a City Element na Pankráci by měli věřitelé získat nejméně 270 miliónů korun, z prodeje projektů plánovaných výškových budov City Epoque ve stejné lokalitě má firma utržit přibližně 179 miliónů Kč.
Dluhy ECM jsou ale vyšší, než kolik činí hodnota majetku firmy. Znalecký posudek letos na jaře vyčíslil hodnotu aktiv ECM na 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala již dříve uznal pohledávky věřitelů za 2,2 miliardy korun. Celkový objem přihlášených pohledávek v insolvenčním řízení ale činil 9,5 miliardy korun. Astin Capital zastupuje držitele eurových dluhopisů v hodnotě kolem 3 miliard korun. V insolvenčním řízení s ECM to byla vůbec největší pohledávka. Akcionáři, tedy i hlavní majitel a zakladatel firmy Milan Janků, nedostanou z prodeje firmy ani korunu.
zpráva ČTK