Průmysl a obchod

Firmy AB Gustaf Kähr a Karelia-Upofloor Oy se spojily

Švédský výrobce dřevěných vícevrstvých podlahových krytin Kährs firma AB Gustaf Kähr oznámil fúzi s finským podnikem Karelia-Upofloor Oy. Nově vznikající podnik na trhu s podlahovými krytinami bude kromě severských států Norska, Švédska a Finska významným hráčem také pro Rusko, Velkou Británii či Německo.
Cílem sloučení těchto dvou silných subjektů je především oboustranné posílení pozice na momentálně roztříštěném trhu, a to jak z pohledu nabízeného sortimentu, tak geograficky. Roční obrat nového koncernu je odhadován na 300 miliónů euro.
Finská společnost Karelia‐Upofloor Oy patří k evropským profesionálům ve výrobě podlahových krytin.
Hlavní portfolio tvoří krytiny z tvrdého dřeva a vinylové podlahoviny. Kromě vícevrstvých krytin z kvalitních tvrdých dřevin reprezentují sortiment firmy objektové vinyly a speciální podlahoviny bez použití PVC. Své odbytiště tato skupina podniků našla ve Finsku a Pobaltských státech, Rusku a státech SNS, Skandinávii i na dalších mezinárodních trzích. Skupina provozuje čtyři výrobní závody ve Finsku a továrny v Rusku a Rumunsku.
Jednatelem a šéfem nového koncernu, v současné době čekajícího na souhlas ze strany příslušných úřadů pro ochranu hospodářské soutěže, bude Christer Persson. Ten v roce 2012 převzal obchodní vedení společnosti Kährs, dříve působil ve vedení koncernu švédského výrobce postelí Hilding Anders International. Hlavním akcionářem koncernu se stane holdingová společnost Triton, dosavadní majoritní vlastník firmy Kährs. Druhý největší podíl bude patřit finské rodinné investiční společnosti Hartwall Capital, původnímu majiteli firmy Karelia-Upofloor.
Výhradním distributorem krytin Kährs pro český a slovenský trh je firma Kratochvíl parket profi.
tisková zpráva