Průmysl a obchod

Firmy z oboru energeticky úsporných budov požadují zachování programů podporujících úspory energie

Čtyři sdružení a asociace podnikatelů v oboru energeticky úsporných budov, sdružující přes 150 českých firem, požadují, aby byla zachována kontinuita programů podporujících realizaci úspor energie v obytných a veřejných budovách, zejména pak program Zelená úsporám či Operační program Životní prostředí, oblast podpory 3.2.
Ty pomáhají občanům a veřejným institucím ve snižování jejich výdajů za energie. V národním měřítku jsou energeticky úsporné budovy významným příspěvkem k energetické bezpečnosti státu.
Sdružení a asociace plně podporují vládní návrh z 13. října 2010 na změnu zákona o emisním obchodování, který má velkým elektrárenským společnostem odebrat emisní povolenky asi za 70 miliard korun, které jim úřednická vláda a minulý parlament zdarma rozdělily. Vzhledem k tomu, že cena elektřiny se tvoří na trhu, by se tato nepřiměřená výhoda promítla pouze do zvýšení marží těchto korporací.
Výnosy z aukcí povolenek, které stát prodá mezi lety 2013 a 2020, je podle firem nutné přidělit zejména na pokračování programů podporujících komplexní rekonstrukce a výstavbu nových budov v pasivním energetickém standardu. Část výnosů může být také podle vládního záměru použita na pokrytí vícenákladů na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Výsledné řešení by měl tvořit mix opatření, který bude mít maximální dlouhodobý a pozitivní vliv na konkurenceschopnost české ekonomiky.
Ing. Libor Urbášek, předseda Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) říká: „České firmy nyní na realizaci programu Zelená úsporám zaměstnávají 20 až 30 tisíc pracovníků. Peníze, které stát vydělá na aukcích povolenek, by měl dát zejména do pokračování programů na podporu úspor energie v budovách. Kvalitně zateplené budovy šetří lidem desítky procent nákladů na energie, a to dlouhodobě, často více než 30, nebo dokonce 40 let.“
Ing. Petr Vogel, předseda České rady pro šetrné budovy (CZGBC) dodává: „Energeticky úsporné budovy zvyšují komfort bydlení. A navíc podporují ekonomiku. Peníze, které lidé ušetří na platbách za energie, mohou využít k nákupu služeb a spotřebního zboží. Kombinace pracovních míst v malých a středních firmách a zvýšené kupní síly občanů jsou silným motorem pro dlouhodobé ekonomické oživení. Vládní NERV však také považuje program Zelená úsporám za 2–3krát lepší protikrizové opatření, než je dříve diskutované šrotovné.“
Ing. Pavel Zemene, Ph.D., předseda Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu (S-EPS) upřesňuje: „V České republice je vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam jej zateplit a opět vrátit. Peníze, které se vloží do zateplování, se v české ekonomice ještě několikrát obrátí.“
Ing. Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu (CPD) dále poznamenává: „Stát by měl podporovat pouze komplexní rekonstrukce staveb a novostavby v pasivním standardu, jako ekonomicky nejefektivnější řešení. Finanční podpora výše uvedeného má dle studie Středoevropské univerzity v Budapešti významně vyšší dopady na zvyšování zaměstnanosti než podpora energetických společností. Finanční prostředky z prodeje emisních povolenek použité na tuto podporu zvýší kvalitu bydlení občanů a podpoří místní živnostníky.“
tisková zpráva