Průmysl a obchod

Kancléřka Merkelová se vložila do boje o převzetí Hochtiefu

Německá kancléřka Angela Merkelová se podle agentury DPA vložila do boje o kontrolu nad německou stavební firmou Hochtief. Usiluje o to, aby byla zachována dosavadní struktura podniku a aby jeho sídlo zůstalo v Německu. O převzetí Hochtiefu se pokouší španělský konkurent ACS (Actividades de Construcción y Servicios).
Firma ACS, která drží téměř 30 procent akcií Hochtiefu, mu dala zhruba před měsícem nabídku na koupi většinového podílu. Přišla s návrhem výměny akcií, když nabídla osm svých akcií za pět akcií Hochtiefu. Cena je založena na průměrné ceně akcií obou společností za poslední tři měsíce. ACS za jednu akcii Hochtiefu nabídla 55,68 eur. Vedení Hochtiefu se nyní snaží nabídku ACS na převzetí odrazit, a požádalo proto o pomoc politiky.
Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle však dosud tvrdil, že do této záležitosti nehodlá zasahovat. ACS ještě musí předložit nabídku německým regulátorům. Předseda opoziční strany SPD Sigmar Gabriel ve čtvrtek navštívil ústředí Hochtiefu a vyzval vládu k intervenci. Kritizoval, že německé zákony nechrání dobrou firmu před převzetím ze strany špatné společnosti.
Hochtief zaměstnává zhruba 66 000 lidí, z toho 11 000 v Německu. V České republice firma působí prostřednictvím divize Hochtief CZ.
wd, zpráva ČTK