Průmysl a obchod

Kronospan dá do jihlavského závodu filtraci za půl miliardy

Výrobce dřevotřískových desek Kronospan, podle údajů krajského úřadu největší zdroj znečištění ovzduší v Jihlavě, instaluje ve svém jihlavském závodě filtrační zařízení skoro za půl miliardy korun. Díky tomu klesnou emise, které unikají do ovzduší při sušení dřevních třísek pro výrobu takzvaných OSB desek, určených pro stavebnictví. Sníží se tím hlavně zápach, který obtěžuje okolní obyvatele, ale i prašnost provozu. Nové zařízení by mělo začít fungovat letos v říjnu.
Jihlavský Kronospan je největším výrobcem dřevotřískových desek v Česku. Roční objem produkce se pohybuje kolem jednoho miliónu metrů krychlových. OSB desek, určených hlavně pro stavebnictví, závod za rok vyrábí zhruba půl miliónu metrů krychlových.
„V příštím týdnu zahájí firma PSJ stavební práce, které by měly vyvrcholit zkušebním provozem nového filtru v říjnu letošního roku,“ uvedl zástupce společnosti Michal Diviš. Podnik očekává, že by pětinu nákladů mohla pokrýt evropská dotace.
Kronospan v Jihlavě zaměstnává kolem 640 lidí, roční obrat jeho podniků se pohybuje v miliardách Kč. Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin utržila firma Kronospan OSB za hospodářský rok od 1. října 2011 do konce září 2012 za vlastní výrobky a služby 2,94 miliardy Kč. Druhá jihlavská společnost Kronospan CR měla ve stejném období tržby za prodej vlastních výrobků a služeb převyšující 4,15 miliardy Kč.

zpráva ČTK