Průmysl a obchod
Kvartální analýza českého stavebnictví 4Q/2012
Společnost CEEC Research zpracovala další kvartální analýzu českého stavebnictví.
Studie je zpracována na základě údajů získaných ze 100 uskutečněných osobních a telefonních interview s klíčovými představiteli vybraných stavebních společností. Zmíněné rozhovory se všemi společnostmi proběhly v průběhu října 2012.
Kromě standardní analýzy odpovědí celého vzorku zmíněných stavebních společností nabízí tento výzkum detailní informace o postojích hlavních segmentů podle dvojrozměrné segmentace vzorku, (tj. jak z hlediska velikosti stavebních společností, tak i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti, z druhého pohledu na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.
Shrnutí výsledků
● Stavební produkce klesla v lednu až září 2012 meziročně o 6,2 %. Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 se jedná dokonce o pokles o 20,7 %. Negativním tahounem je aktuálně zejména inženýrské stavitelství.
● Rok 2013 bude podle naprosté většiny ředitelů stavebních společností dalším rokem krize a pokračující kontrakce českého stavebnictví. Mělo by se tak jednat již o pátý rok recese sektoru. Návrat k růstu aktuálně ředitelé společností nepredikují ani pro rok 2014.
● V důsledku negativního výhledu českého stavebnictví v roce 2013 zústavají i predikce poklesu tržeb stavebních společností. Tržby by v příštím roce měly klesnout jak ve velkých, středních tak i v malých firmách, ale ne již dramaticky. Stabilizace by mohla přijít v roce 2014, kdy je zatím očekáván mírný růst tržeb.
● Sebedůvěra ředitelů stavebních společností v překonání konkurence v roce 2013 se ve srovnání s červencovým výzkumem mírně zvýšila. Aktuálně své společnosti v tomto ohledu důvěřuje přibližně polovina ředitelů.
● Vytížení kapacit stavebních společností se ve srovnání s červencovým průzkumem snížilo o 4 procentní body a také v meziročním srovnání je vytížení kapacit nižší.
● Reálné zkušenosti z veřejných výběrových řízení – většina ředitelů potvrzuje, že nejnižší nabídková cena v některých řízeních bývá i pod jejich náklady nutnými k samotné realizaci zakázky, proto i na samotné úrovni „hranice bezpečné ceny“ realizuje více jak polovina společností.
● Necelá polovina respondentů se v souvislosti s nízkou nabídkovou cenou setkala s obavou zadavatele, že pokud nevybere nabídku s nejnižší cenou, bude nařčen z neprůhlednosti, případně z korupce.
● Praxe, kdy veřejný zadavatel nabídku s mimořádně nízkou cenou vyřadí ze soutěže, není podle výpovědí ředitelů stavebních společností příliš obvyklá a téměř dvě třetiny z nich uvádějí, že se tak neděje nikdy nebo pouze výjimečně.
● Zkušenost s požadavkem „konkurenta“ o jeho vyplacení z výběrového řízení, potvrzuje 59 procent ředitelů.
Celou kvartální analýzu najdete zde.
mi