Průmysl a obchod

Na Litavce v Králově Dvoře byla dokončena protipovodňová opatření za 130 miliónů

Na říčce Litavce v Králově Dvoře na Berounsku skončila výstavba protipovodňových opatření téměř za 130 miliónů korun. Město je tak chráněno před stoletou vodou, řekla ČTK mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Práce začaly v listopadu 2012 a v těchto dnech dospěly do finále. Koryto řeky má nyní větší kapacitu. Dělníci také postavili ochranné zdi a hráze podél Litavky a jejích přítoků Dibří a Počapelského potoka. Součástí stavby bylo i odstranění původního silničního mostu a jeho nahrazení novým, budování přeložek podzemních i nadzemních vedení, veřejného osvětlení a oplocení. Akce navázala na dřívější protipovodňovou úpravu koryta za 95 miliónů korun.
Loňské červnové povodně ve středních Čechách napáchaly kraji a obcím škody za 4,18 miliardy korun. V částce není zahrnut soukromý majetek. V regionu bylo zaplaveno 480 obcí. Od té doby přibyla protipovodňová opatření za stamilióny korun. Mezi ty největší patří například protipovodňová ochrana Mělníku, Poděbrad na Nymbursku nebo hráz v Zálezlicích na Mělnicku.
zpráva ČTK