Průmysl a obchod

NČVU vypsala tendr na opravu pražského Mánesa za 150 miliónů Kč

Nadace českého výtvarného umění (NČVU) vypsala výběrové řízení na opravu budovy pražského Mánesa. ČTK to sdělil předseda správní rady NČVU Martin Pavala. Samotná rekonstrukce by mohla začít v březnu, potrvá asi do podzimu 2013. Podle dřívějších informací bude stát 150 miliónů korun.
„Uzávěrka tendru je stanovena na 29. února tak, aby během března mohla být podepsána smlouva a následně zahájena očekávaná oprava," uvedl Pavala. Dodal, že firma zakázku zveřejnila, i když je soukromým subjektem a zákon jí to tak nenařizuje. „Důvodem je snaha o maximální transparentnost všech kroků," dodal.
Podmínky výběrového řízení jsou podle něj záměrně nastaveny poměrně tvrdě. „Nadace, pro niž rekonstrukce Mánesu představuje finančně i provozně obrovskou zátěž, si v žádném případě nemůže dovolit riziko případné spolupráce s firmou, která nemá dostatečné personální i finanční zázemí," zdůraznil.
Pavala již dříve ČTK řekl, že NČVU, která objekt vlastní, chce práce ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů, na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr. Nadace doufá, že se jí alespoň další třetinu peněz potřebných na rekonstrukci Mánesa podaří získat z norských fondů a Evropské unie nebo od sponzorů.
Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány. Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly.
Funkcionalistickou budovu Mánesu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil NČVU.
zpráva ČTK