Průmysl a obchod

Nejvyšší správní soud: Stavba obchvatu Tábora nesmí pokračovat

Stavba obchvatu Tábora na dálnici D3 nesmí pokračovat. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Ministerstva dopravy ČR (MD) proti rozhodnutí městského soudu, který už dříve nařídil stavbu zastavit. Soud zveřejnil rozsudek na úřední desce bez odůvodnění.
Městský soud řešil spor mezi MD a ŘSD a vlastníky pozemků, kteří si stěžují, že je stavba připraví o jedinou příjezdovou cestu k motocentru, které vedle okruhu provozují. MD argumentovalo tím, že údajně už před stavbou motocentra bylo rozhodnuto o tom, že spojovací obslužná cesta je jen dočasná. Při povolování stavby motocentra si toho stavební úřad ani katastr nemovitostí a další instituce nevšimly a stavba byla povolená jako trvalá.
Podle mluvčího MD Tomáše Neřolda verdiktem NSS spor nekončí. Ministerstvo zdůvodnilo kasační stížnost obavou, že zastavení stavby bude mít negativní dopad na bezpečnost i plynulost silničního provozu v okolí Tábora i na dopravní zátěž samotného města. „Musíme ale respektovat, že soud tyto argumenty nevyslyšel,“ řekl ČTK mluvčí. MD ale trvá na názoru, že majitelé motocentra získáním trvalého stavebního povolení nedostali automaticky nárok na trvalé užívání silničního napojení na D3.
Majitelé motocentra na základě verdiktu NSS budou usilovat o to, aby se příjezdová cesta k jejich objektu změnila z dočasné na trvalou. Další variantou by byla finanční kompenzace ze strany MD. „Ale my jednoznačně preferujeme variantu změny charakteru příjezdové komunikace z dočasné na trvalou,“ řekl ČTK jeden z majitelů motocentra Pavel Bratránek. Ten odhadl cenu objektu a investice do něj vložené na zhruba 40 miliónů korun. V případě finanční kompenzace by majitelé prý na nižší částku nereflektovali.
MD v kasační stížnosti rozporovalo především to, že po kolaudačním řízení získaly stavby automaticky oprávnění k časově neomezenému používání příjezdové cesty. Povolení používat příjezdovou komunikaci podle ministerstva zaniklo už v roce 2008, a provozovatelé motocentra ji proto používají neoprávněně.
Bratránek uvedl, že se svým bratrem, jenž je dalším majitelem motocentra, bude požadovat od MD ušlý zisk. Ten prý obchodu vzniknul od dubna letošního roku, kdy se kvůli opravám obchvatu na D3 zákazníci prakticky nemohli do motcentra dostat. „Odhaduji, že půjde o částku jednoho až dvou miliónu korun,“ řekl Bratránek. Dodal, že po přesném stanovení sumy majitelé nejprve MD vyzvou k uhrazení škody. Pokud by ministerstvo nereagovalo, podají na něj žalobu.
Táborský obchvat na D3 se opravoval už několik měsíců. Nyní je průjezdný jen pro jeden pruh v každém směru a situace výrazně komplikuje i dopravu v některých čtvrtích Tábora.
Stavba dálnice D3, na níž se opravovaný obchvat nachází, je problematická. První úsek byl otevřený před 20 lety. Komunikace má v budoucnosti spojovat Prahu s rakouskými hranicemi a měřit přibližně 180 kilometrů. Zatímco rakouská strana je připravena na napojení této dálnice, D3 v České republice vede jen mezi Meznem a Veselím nad Lužnicí v celkové délce 42 kilometrů.
zpráva ČTK