Průmysl a obchod

Nová Zelená úsporám je prodloužena do 20. prosince, zbývá 80 mil. korun

Stát prodloužil termín pro podávání žádostí o dotace z programu Nová Zelená úsporám na rekonstrukce a zateplení rodinných domů. Podávat se mohou nejpozději do poledne 20. prosince letošního roku, nebo dokud se peníze nevyčerpají. 
 
Na účtu programu, v němž byla k dispozici jedna miliarda korun, zbývalo k 30. 11. 2013 ke dnešnímu dni ještě 80 miliónů. Původně se měly žádosti čerpat od poloviny srpna do konce listopadu. ČTK o tom informoval mluvčí MŽP Matyáš Vitík.
Peníze se prý podle MŽP nevyčerpaly proto, že se některé žádosti vyřadily kvůli formálním nedostatkům, například když žadatelé nedodali všechny podklady. Ministerstvo tvrdí, že je o program velký zájem a pokud by se přijaly všechny žádosti, podpora už by byla vyčerpána.
Ti zájemci, kteří přesto nestihnou podat žádost, se mohou zapojit v navazujícím stejnojmenném programu od ledna příštího roku. Ten by měl do roku 2020 poskytnout dotace v celkové odhadované výši 27 miliard korun.
MŽP očekává, že v první fázi získá zhruba dvě miliardy korun z prodeje emisních povolenek. „Ty budou opět určeny na komplexní rekonstrukce rodinných domů. Nové dvě miliardy v programu zateplí na osm tisíc rodinných domů a dají práci přibližně pěti tisícům zaměstnanců v různých oborech,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.
Výzva k Nové zelené úsporám 2013 se zaměřuje například na zateplení, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie, výměnu zdrojů tepla na tuhá paliva nebo ekologicky šetrné zdroje. Výše dotace záleží na tom, kolik žadatelé díky investici ušetří.
První zelená úsporám v letech 2009 až 2012 hospodařila s 21 miliardami korun a podpořila kvalitní zateplení a nové čisté zdroje tepla v minimálně 150 000 domácnostech. Nestačila ale všem žadatelům, spory se navíc řešily u některých odmítnutých žádostí.
Také současný program se neobešel bez kritiků. Při zahájení programu například poukazovali na nedostatek kvalifikovaných odborníků, kteří jsou oprávněni zpracovávat energetické audity. Stavařům se nelíbil neustále odkládaný termín vyhlášení programu a jeho spuštění až v srpnu, dodavatelům stavebním firmám a výrobcům izolačních materiálů to podle nich pomůže až v příští sezoně.
Například ředitel Šance pro budovy Petr Holub také poukazoval na množství peněz, které vláda na Novou zelenou úsporám vyčlenila. „Pro podobné programy, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i deset miliard ročně,“ prohlásil tehdy Holub.
zpráva ČTK