Průmysl a obchod

Nový povrch se na D1 bude pokládat až na jaře

Nový povrch na dálnici D1 se bude pokládat až od příštího jara. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzdalo plán položit alespoň část cementobetonového povrchu v úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou, kde práce postupují nejrychleji. 
 
ČTK to řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Modernizace dálnice D1 začala po průtazích při výběrovém řízení před třemi měsíci. Na dvou úsecích ze čtyřech se ale práce zdržely kvůli havarijnímu povrchu ve stoupacích pruzích a nízké únosnosti krajnice, kvůli které společnost OHL ŽS práce na opravě přerušila.
„Zvažovali jsme, jestli bude reálné zkusit se alespoň částečně pustit do povrchu dálnice, nicméně po jednání se zhotoviteli a zvážení všech možných rizik, jsme od toho ustoupili,“ řekla Vápeníková. Pokládka povrchu trvá déle jak tři měsíce. Pokud by během této doby začalo mrznout, projevilo by se to na zhoršené kvalitě nové silnice. Rozdělením prací na část uskutečněnou na podzim a dokončení zbytku na jaře by si navíc vyžádalo dodatečné náklady na zapůjčení těžké techniky, doplnila mluvčí důvody, proč ŘSD zvažovanou možnost zavrhlo.
Původně ŘSD podle jeho ředitele Davida Čermáka počítalo s vybetonováním alespoň dvoukilometrového úseku, který by sloužil jako zkušební. ŘSD by si na něm ověřilo, jak se použitý materiál chová přes zimu a tyto zkušenosti uplatnilo při pracích na dalších úsecích.
Do konce letošní stavební sezóny se tak podle ŘSD uskuteční pouze práce spočívající v provizorním rozšíření dálnice, práce ve středním dělícím pásu, demolice nevyhovujících mostů a další přípravné práce související například s odvodněním nebo přesouváním kabelů, které podél komunikací vedou.
Největší zpoždění proti harmonogramu způsobila řada odvolání proti výsledkům tendrů, kvůli kterým se staveniště předávalo nikoliv v březnu, ale až v květnu. Aktuálně by finální etapa prací, do které patří bourání starého povrchu dálnice, pokládka nového krytu a stavby nových dálničních nadjezdů, měla být hotová do konce října příštího roku, aby byla dálnice připravená na zimu a mohla být bez obtíží během zimy udržovaná těžkou technikou.
Ještě do konce letošního roku ŘSD plánuje vypsat tendry na další tři části D1, které by se měly začít modernizovat. Jde o úseky Hvězdonice–Ostředek, Měřín–Velké Meziříčí a Ostrovačice–Kývalka. Předtím než se ŘSD do vypsání nových tendrů pustí, je podle Čermáka nutné nastavit pravidla pro mnohem preciznější diagnostiku vozovky a geologický průzkum, aby se neopakovala současná situace, kdy stavebníky po odkrytí vrchní vrchní vrstvy vozovky překvapil podstatně neutěšenější stav podloží, než předpokládal stavební projekt.
Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností. Celá modernizace mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva dopravy mohla stát asi 14 miliard Kč. Počítá se s využitím peněz z Evropské unie.
zpráva ČTK