Průmysl a obchod

Plán zbourat dům na Václavském náměstí je podle historiků barbarský

Za barbarský a bezohledný označili historici při veřejném slyšení kulturního výboru Senátu záměr, který počítá s demolicí domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Investor a památkáři pražského magistrátu ale plán hájí. Historickou budovu je prý vhodné nahradit kvalitní architekturou.
Vedle hotelu Jalta by mělo vyrůst komerční a administrativní centrum za miliardu. Demolici před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser.
„Plánované zničení budovy považuji za neospravedlnitelný počin,“ uvedl ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR Lubomír Konečný. Historik Martin Mádl označil snahu o demolici domu za „naprosto šokující, frustrující a nepochopitelnou“.
Odborníci při veřejném slyšení ocenili architektonickou a urbanistickou hodnotu historické stavby, jejímž autorem je významný český architekt Bohumír Kozák. Nezanedbatelný je podle odborníků i protest veřejnosti. Pod peticí proti záměru dům zbourat se podepsalo více než 13 000 lidí. „Dům je architektonicky významnou stavbou a má své místo v historii české architektury,“ uvedla Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu.
Magistrát nepokládá dům, který je součástí pražské památkové rezervace, za něčím výjimečný. Ivana Síbrtová z odboru památkové péče pražského magistrátu řekla, že památkáři se projektem zabývali a diskutovali o něm s odborníky. Shodli se prý na tom, že pražskou památkovou rezervaci není možné „konzervovat“. Proti protestu občanských sdružení vystoupil architekt Petr Malinský, předseda sboru expertů pro otázky památkové péče pražského magistrátu. „Tato kampaň nese rysy trestného činu pobuřování,“ řekl a vysloužil si salvu smíchu publika. „Chtěl bych vyzvat, abychom se nebáli moderní architektury,“ doplnil.
„Je dobré si uvědomit, že sice existují lidé, kteří si přejí živé centrum Prahy zakonzervovat a učinit z něj jakési muzeum, ale více lidí si naopak přeje, aby se Praha rozvíjela, jako město i architektonicky,“ argumentoval předseda představenstva investorské společnosti Flow East James Woolf. Demolice nepříliš významných staveb je podle něho důležitou součástí rozvoje pražské architektury. Lidé podle Woolfa musí vybrat, zda „budou jezdit trabantem, nebo si zvolí Rolls-Royce“.
Ministr kultury se před časem rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla souhlasit s demolicí nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. O demoliční výměr zatím investor nepožádal. Až se tak stane, o žádosti bude rozhodovat stavební úřad Prahy 1. Rada první městské části už odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné novostavby i její komerční a administrativní využití.
zpráva ČTK