Průmysl a obchod

Praha vyvěsila tendr na přestavbu čistírny, uzávěrka je v květnu

Praha vyvěsila na svých webových stránkách a v registru veřejných zakázek upravený tendr na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Nabídky bude hlavní město přijímat až do 9. května.
Na změně výběrového řízení se před týdnem shodla komise, v které měli své zástupce politici i odborníci. Zjednodušeny byly podmínky pro uchazeče.
Tendr, jehož předpokládaná hodnota bez DPH činí 6,2 miliardy korun, byl kritizován kvůli náročným kvalifikačním podmínkám pro uchazeče. Město proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zástupci města původně počítali s tím, že upravené výběrové řízení bude zveřejněno o týden dříve. Termín uzávěrky se odhadoval na polovinu dubna.
Podle dřívějších vyjádření primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) město snížilo mimo jiné ekonomická kritéria na uchazeče tendru. Původní podmínky požadovaly například to, aby firma, která čistírnu postaví a následně bude provozovat, měla roční obrat v řádech miliard korun. Uchazeči rovněž nebudou muset dokládat v takové míře jako dříve zkušenosti s projektováním takových staveb a provozováním čistíren.
Omezily se také požadavky na vybavení, které musí mít firma k dispozici. Podmínky původně stanovovaly například konkrétní počty nákladních automobilů a lodí, které má mít dodavatel k dispozici. Zůstala pouze podmínka, že dodavatel musí zajistit úložiště pro výkopový materiál.
Praha si od zjednodušení kvalifikačních podmínek slibuje, že se do tendru bude moci přihlásit co nejvíce uchazečů. Chce se tak vyhnout dřívějšímu podezření, že je tendr vypsán účelově.
Současný tendr zajistí výstavbu nové čistírny, která vznikne vedle té stávající na pražském Císařském ostrově. V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají. Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů. Podle magistrátu ale není možné tuto cenu zatím odhadnout.
Odkazy na tendr na webu Prahy a v registru veřejných zakázek.
zpráva ČTK