Průmysl a obchod

Razicí štíty Tonda a Adéla dokončily prorážku tunelu pro prodloužení metra A

Tunel pro prodloužení linky A pražského metra je probourán. 26. 11. 2012 po poledni prorazily dva obří razicí stroje poslední úsek do stanice metra Dejvická. V průměru šestimetrové štíty razily dva souběžné tunely z Vypichu k Dejvické rok a půl. První proboural poslední metr zdi Tonda, s několikaminutovým zpožděním ho následoval štít Adéla. První soupravy metra by na nově vybudovanou trasu měly vyjet v roce 2014.
„Prodloužení trasy A znamená napojení motolské nemocnice na stanici metra, což využitelnost nemocnice významně zvýší,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle ředitele pražského dopravního podniku Milana Křístka se navíc o polovinu zkrátí doba cesty z centra města do nemocnice (na 15 min.).
Nejnáročnějším úsekem celé prorážky byly podle stavbyvedoucího Davida Cyroně poslední dva kilometry. „S nadložím 15 metrů a geologií, která se nám měnila z metru na metr, to bylo nejtěžší,“ řekl ČTK Cyroň. Každý ze štítů, kterým vybraly jména děti z motolské nemocnice, vyrazil 4177 metrů tunelu, nejlepší denní výkon dosáhla Adéla, když zvládla 37 metrů.
 
Razicí štíty Tonda a Adéla dokončily prorážku tunelu pro prodloužení metra A Razicí štíty Tonda a Adéla dokončily prorážku tunelu pro prodloužení metra A
 
Celkem štíty odtěžily čtvrt miliónu krychlových metrů horniny a osadily více než 32 000 železobetonových segmentů, které tvoří ostění tunelu. Poslední proražený úsek, kam budou nyní montovány koleje, bude spojen s odstavnou kolejí ve stanici Dejvická. Dejvická se tak z konečné stane stanicí tzv. nácestnou, kudy vlaky projíždějí.
Razicí štíty budou nyní očištěny, demontovány a uloženy pro další použití. Podle Cyroně mohou posloužit v Praze, ale i za hranicemi Česka. V budoucnu by se mohly zapojit například do budování linky D. Podle primátora by měly být plány pro stavbu nové linky do Písnice dokončeny v příštím roce. „Už víme, že budeme stavět z Prahy do Písnice, ne obráceně. Metro bude také analogické svou výbavou s ostatními linkami,“ uvedl Svoboda. Zahájení stavby se neplánuje před rokem 2014, dokud se město nevypořádá s jinými náročnými stavbami, což je kromě metra například tunel Blanka.
Prodloužení trasy metra A mělo původně stát 21,2 miliardy korun. V říjnu pražský dopravní podnik oznámil, že stavba se prodraží asi o 1,3 miliardy korun. Hlavní příčinou je údajně dražší zakázka na osazení technologií. Praha si letos kvůli výstavbě metra půjčila 6 miliard korun od Evropské investiční banky. Zažádáno má také o zhruba sedmimiliardovou dotaci z Evropské unie, o jejím přidělení dosud nebylo rozhodnuto. Původně Praha plánovala vybudovat metro až na letiště v Ruzyni, ale kvůli nedostatku peněz trasu zkrátila.
Nový úsek metra mezi stanicemi Dejvická a Motol bude měřit více než šest kilometrů. Jeho součástí budou čtyři nové stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stavitelem je sdružení firem Metrostav a Hochtief.
zpráva ČTK
foto Josef Husák