Průmysl a obchod

SPS chce vyšší dotace do zateplení budov

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) se snaží, aby byly navýšeny dotace do renovací budov spojené se zateplováním. Pokud by do roku 2020 plynulo do zateplování ročně kolem 12 miliard korun, mohlo by v Česku vzniknout 35 000 pracovních míst. Pro stavební firmy by to pak znamenalo objem zakázek kolem 35 až 40 miliard Kč. Uvedl to viceprezident SPS Pavel Ševčík na tiskové konferenci v Jihlavě.
„Nechceme nic mimořádného, chceme jen komplexní dlouhodobý program, který bude možná dvaapůlkrát vyšší, než je ten stávající,“ uvedl Ševčík. Podnikatelé ve stavebnictví se o tom snaží politiky přesvědčit v této době, kdy se Česko připravuje na čerpání evropských dotací v novém programovém období. Podle stavbařů by měla být podpora do zateplování dlouhodobě stabilní, jako je tomu kupříkladu v Německu. Program by měl podle nich ideálně spadat pod jedno ministerstvo a měl by mít jednotné podmínky bez zbytečné administrativy.
V programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, je možné do roku 2020 efektivně využít 80 až 100 miliard Kč, uvádí svaz. Tři čtvrtiny této částky podle vedení svazu nabízejí v nadcházejícím programovém období evropské fondy, tyto dotace se týkají renovace veřejných budov a bytových domů.

zpráva ČTK