Průmysl a obchod

Starostové kritizují nový návrh Pražských stavebních předpisů

Starostové městských částí Praha 1 až 22 kritizují nový návrh Pražských stavebních předpisů, který předložila primátorka Adriana Krnáčová. Nezapracoval prý jejich připomínky a neřeší problémy hlavního města. Uvedl to Jiří Houdek, mluvčí Prahy 9, která hostila setkání starostů. Primátorka výtky odmítla.

Návrh Pražských stavebních předpisů původně připravoval náměstek primátorky Matěj Stropnický, jeho verzi už městské části připomínkovaly. Minulý týden mu je ale rada odebrala z gesce a schválila verzi předloženou primátorkou.

„Protinávrh primátorky například nepřípustně zvyšuje zahušťování zástavby. Neřeší ani parkování a počet parkovacích míst a tím je zřetelně v rozporu se zájmy a potřebami obyvatel všech městských částí na území Prahy,“ uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Primátorka s tím nesouhlasí. „V pondělí jsem na téma stavebních předpisů svolala schůzku se starosty, kde výtky o zahušťování zástavby nezazněly, takže to beru jako standardní opoziční boj,“ řekla ČTK. „Zahušťování zástavby je běžný trend v západních metropolích, přece nechceme Prahu se samými prolukami a brownfieldy,“ doplnila.

Starostové zopakovali svůj požadavek na navýšení současné hodnoty minimálního příspěvku na obyvatele. Nyní je to 2500 korun, starostové žádají navýšení o 400 korun.

Letošní zvýšení dotací o 100 korun na obyvatele vyjde Prahu na více než 100 miliónů, celkem převede na radnice zhruba 3,5 miliardy korun. Peníze, které městským částem přidá, chce Praha získat z příjmů, jež bude tvořit částka vybraná na DPH a dani fyzických a právnických osob.

zpráva ČTK