Průmysl a obchod

Strabag plánuje v ČR propouštění a restrukturalizaci

Přední česká stavební společnost Strabag připravuje propouštění a restrukturalizaci firmy. O práci můžou přijít řádově stovky lidí ze současných zhruba 2500 zaměstnanců. Důvodem je celkový pokles výkonu stavebnictví a úbytek zakázek. ČTK to řekl předseda představenstva firmy Jaroslav Katzer.
„Jako první to samozřejmě postihne sezónní pracovníky. Nechtěli bychom sahat do produktivních pracovníků, kteří jsou skvělí na stavebních strojích, v přípravě staveb, kalkulacích a podobně. Ty si budeme chránit jako rodinné stříbro,“ sdělil šéf českého Strabagu.
Pokles počtu zaměstnanců bude podle něj zhruba přímo úměrný poklesu prací, který společnost letos očekává na úrovni 10 až 15 procent. Nejoptimističtější varianta počítá podle Katzera se snížením počtu zaměstnanců asi o 250 lidí.
K nepopulárnímu kroku musela už přistoupit také řada konkurentů Strabagu. Například Hochtief CZ propustil v závěru roku 2010 celkem 131 z 1381 pracovníků. Metrostav za poslední rok a půl snížil zaměstnanost asi o 10 procent, v současnosti zaměstnává kolem 3100 lidí. Propouštění se již dříve nevyhnula ani největší firma – Skanska.
Vedle snižování zaměstnanosti plánuje Strabag v Česku také další vnitropodnikové změny. Chce například spojit některé nejnižší organizační složky.
zpráva ČTK