Průmysl a obchod

Studie Mazars: Velké evropské stavební a inženýrské společnosti i během krize rostly

Přestože obraty a zisky v evropském stavebnictví v letech 2007 až 2011 celkově klesly o 20 procent a v roce 2012 pak meziročně o dalších 4,5 procenta, lídři sektoru naopak rostli. V letech 2007 až 2011 o 23 procent, v následujícím roce o dalších 9 procent. Vyplývá to z aktuální studie společnosti Mazars s názvem Čím to je, že přední evropské stavební a inženýrské skupiny se zdají být imunní vůči krizi v tomto odvětví?, která zkoumala výroční zprávy sedmi největších stavebních skupin v Evropě. Podle studie velké stavební firmy také lépe dosáhly na největší globální zakázky.
S výjimkou rakouského Strabagu všechny ostatní společnosti ze sedmičky největších evropských stavařů v roce 2012 rostly, španělská ACS dokonce o 35 procent a švédská Skanska o 13 procent. Méně výrazný nárůst zaznamenaly i skupiny Balfour Beatty, Vinci, Bouygues a Eiffage.
„Studie ukázala, že neexistuje jediná příčina, spíše jde o souhru několika faktorů, které v obtížných krizových letech zvýhodnily velké skupiny oproti menším hráčům na trhu. Velké skupiny například mají prostředky a možnosti k expanzi na mimoevropské trhy – třeba na ten americký, který po obrovském propadu začal znovu růst,“ okomentoval výsledky průzkumu Jiří Šimek ze společnosti Mazars. Perspektivní trhy podle něj vidí odborníci také v Asii a Africe, konkrétně třeba v Indonésii a Nigérii.
Největší stavební skupiny těží ze svého dlouholetého postavení a technologického know-how. „Dokážou tak reagovat na vývoj stavebního trhu, který míří směrem ke komplexním globálním zakázkám. Velké stavební společnosti jsou jedinými subjekty, které mohou řešit ty nejnáročnější, a zároveň nejdražší projekty. Mají technické zdroje, kapacity pro inovace a prostor pro finanční a technický risk, který je v mnoha projektech obsažen,“ doplnil Šimek.
I přes krizi a propad sektoru mají velké koncerny dost peněz na nákup menších prosperujících firem, díky němuž nadále rostou. Například 35procentní růst ACS výrazně podpořila akvizice německé skupiny Hochtief v roce 2011. Francouzský gigant Vinci dosáhl pětiprocentního růstu hlavně díky mezinárodním akvizicím v oblasti energetiky, telekomunikační infrastruktury a pozemního stavitelství. K akvizicím společnosti používaly hlavně vlastní zdroje, protože míra zadlužení sedmi největších evropských stavařů v letech 2011 a 2012 poklesla v průměru o deset procent. „Nutno však dodat, že na průměrném poklesu se velkou měrou podílelo razantní oddlužení skupiny ACS,“ upozorňuje studie.
Originál studie v anglické verzi si můžete stáhnout zde.
zpráva ČTK, wd