Průmysl a obchod

V plzeňské Škodovce roste opravna a depo vozů MHD za 1,2 mld. Kč

Obří depo až pro 300 vozů Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) za 1,2 miliardy korun vyroste do konce roku v areálu plzeňské Škodovky. Autobusy a trolejbusy se do něj přestěhují v červenci a srpnu 2014, kdy je díky prázdninovému jízdnímu řádu méně spojů, řekl ČTK generální ředitel Škody City Service Marek Herbst.
 
„Areál v Cukrovarské chceme opustit 1. září. Jeden den budou parkovat v Cukrovarské a druhý už tady," řekl. Depo začne fungovat postupně od ledna do srpna 2014, tedy o rok dříve, než se plzeňská Škoda Transportation městu Plzni zavázala. Po 29 let budou strojírny zajišťovat kompletní servis a údržbu všech zhruba 200 současných vozidel PMDP. Kontrakt na údržbu a stavbu depa je za téměř 12 miliard Kč. Pokud by město postavilo depo a provádělo servis 29 let samo, stálo by ho to podle analýz radnice 14 miliard Kč.
Nový areál má 12 hektarů, zastavěné jsou tři čtvrtiny. „Základnu stavíme tak, aby absorbovala počty vozů předpokládaných za 30 let,“ řekl Herbst. Do areálu vedou dva nezávislé příjezdy, jeden pro trolejbusy a druhý pro autobusy. U příjezdu ke dvěma obřím halám bude venkovní parkování pro autobusy s čerpací stanicí, trolejbusy budou uvnitř. Následuje lehká údržba, dvě myčky a v zadním traktu těžká údržba, která umožní také opravy po haváriích a možné modernizace.
Z původní škodovácké „lokomotivky“ zůstala pouze administrativní budova, která obě haly propojuje. Podél ní vede zhruba 250metrová krytá zkušební trať pro opravené trolejbusy, které dnes PMDP zkouší v běžném provozu. Škoda Transportation má navíc těsně vedle zkušební trať pro tramvaje, která ale nepatří do autonomního depa PMDP.
„Zpracovávali jsme nejen studie proveditelnosti, ale i modely, které simulovaly provoz v celém areálu,“ uvedl Herbst. Trolejbusy a autobusy se podle něj nikde v areálu nesmí křížit.
Podle Herbsta nebere Škoda Transportation komplexní servis jako doplněk, ale jako jeden ze svých hlavních směrů. Stále více zákazníků nechce „jen“ nový a kvalitní produkt s garancí, ale také odpovídající zázemí. „Nechtějí si servis budovat sami. Jsme v tom v ČR průkopníkem. Dnes ho poskytujeme kupříkladu v Cagliari, Vratislavi a v dalších městech. V Praze například pro trasy metra A a B,“ uvedl. Standardní součástí tendrů v celé Evropě je podle Herbsta požadavek full servisu.
Škoda musí stavby i stroje depa trvale obnovovat, protože po 29 letech je Plzni předá s minimálně 25procentní zůstatkovou hodnotou.
zpráva ČTK