Průmysl a obchod

V tendru na lanovku na Sněžku uspěla Eurovia, dva uchazeči vyřazeni

Podmínky soutěže na stavbu nové lanovky na Sněžku po pátečním otevření nabídek splnilo pouze sdružení společností Eurovia CS a Doppelmayr. Zbývající dva uchazeči byli ze soutěže vyřazeni. ČTK to řekl Drahoslav Chudoba z firmy Dabona, která projekt a výběrové řízení pro město Pec pod Sněžkou organizuje.
Jedna z neúspěšných firem již oznámila, že se svých práv hodlá domáhat u soudu. To by mohlo stavbu lanovky, která již získala dotaci z EU, zdržet.
Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek nicméně věří, že zahájení stavby podle naplánovaného termínu příští rok na jaře je reálné. „Město při soutěži nepochybilo. Budu postupovat v souladu se zákonem. S uchazečem, co splnil podmínky, budu muset podepsat smlouvu,“ řekl ČTK Tomášek.
Vedle sdružení firem Eurovia CS a Doppelmayr další nabídky podala firma BAK Trutnov s firmou Leitner a společnost Chládek a Tintěra Pardubice také s firmou Leitner. Protože firma Leitner figurovala ve dvou nabídkách, byly obě nabídky podle zákona o veřejných zakázkách ze soutěže vyřazeny. „Jiná možnost nebyla. Zákon mluví jasně,“ uvedl Chudoba. Firmy Doppelmayr a Leitner jsou výrobci lanovkářských technologií.
Sdružení firmy Eurovia CS nabídlo podle informací ČTK cenu 316 miliónů korun bez DPH. Sdružení firmy Chládek a Tintěra nabídlo 299 miliónů korun a sdružení firmy BAK nabídlo cenu 279 miliónů korun. Předpokládaná cena uvedená v zadání soutěže byla 330 miliónů korun bez DPH. Z fondů EU by Pec pod Sněžkou měla dostat dotaci 230 miliónů korun.
Firma BAK tvrdí, že její nabídka je platná a ze soutěže být vyřazena neměla. „Firma Leitner podepsala smlouvu pouze s námi. Smlouva firmy Chládek a Tintěra s firmou Leitner je podvrh a padělek. Jsme připraveni jít k soudu. Nevylučujeme podání trestního oznámení pro podvod,“ řekl ČTK generální ředitel firmy BAK Dušan Čížek. Další podrobnosti chtějí BAK a firma Leitner sdělit dnes na tiskové konferenci v Praze.
Společnost Chládek a Tintěra Pardubice nařčení z padělání či podvrhu odmítla. „S firmou Leitner jsme uzavřeli smlouvu o sdružení na výstavbu lanovky. Smlouva nám byla předána na osobním jednání 22. října. V tomto duchu jsme podali nabídku do soutěže,“ řekl ČTK člen představenstva firmy Chládek a Tintěra Martin Havelka. Poznamenal, že firma Leitner se ve smlouvě zavázala, že bude jednat jen s firmou Chládek a Tintěra. „Dosud nám neoznámila, že by smlouva byla neplatná nebo že ji vypovídá. Jednáním firmy Leitner se cítíme poškozeni. Celou věc předáváme našim právním zástupcům,“ řekl Havelka.
Podle Chudoby se asi některý z uchazečů dopustil pochybení. „Není ale na nás rozsuzovat, kdo pochybil. Dokumenty byly ověřené, podpisy shodné,“ řekl Chudoba. Rozhodnutí o tom, co je údajně padělané, může podle něj dát jen soud.
Pokud by stavba začala příští rok na jaře, přes 60 let stará lanovka by ukončila provoz v září 2011. Konstrukce nynější lanovky, včetně betonových patek, bude snesena. Bude se k tomu využívat zejména vrtulník. Nová lanovka by měla jít do zkušebního provozu v červnu 2013.
 
Nová lanovka má mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Nástup na lanovku bude pohodlnější, protože dolní stanice se posune k parkovišti k chatě Lesovna. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 osobách. Nová lanovka však bude lépe odolávat větru. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100 000 turistů.
zpráva ČTK