Průmysl a obchod

Vamberk má poslední část obchvatu, město se zbaví tisíců aut

Silničáři otevřeli 1. prosince poslední část obchvatu Vamberka na Rychnovsku. Město s 5000 obyvateli se díky stavbě zcela zbaví tisíců automobilů tranzitní dopravy směrem na Ústí nad Orlicí. Stavba o délce 1,7 kilometru začala loni v březnu a přišla na 398 miliónů korun bez DPH, informovala ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.
Dosud tranzitní doprava vedla středem města přes úzký most, kolem školy a přes náměstí. Výjezd z náměstí směrem na Ústí nad Orlicí komplikovalo pravoúhlé odbočení do úzké ulice. Při průjezdu delších kamionů bývala křižovatka zablokovaná.
Stavba obchvatu Vamberka začala už v 90. letech. V roce 1996 byla na severním okraji města otevřena první část obchvatu pro dopravu od Hradce Králové do Rychnova nad Kněžnou. V roce 2004 na ni navázala druhá část obchvatu ve směru na Žamberk a Ostravu. Nyní dokončená jižní přeložka odvede z města dopravu zejména od Hradce Králové a Náchoda směrem na Ústí nad Orlicí. Součástí nové silnice je i 527 metrů dlouhý most přes údolí řeky Zdobnice. „Přeložka silnice prochází mimo zastavěnou oblast města. Podstatně zlepší životní prostředí ve městě omezením exhalací a hluku od tranzitní dopravy,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.
zpráva ČTK