Průmysl a obchod

Vláda schválila tendry na železniční stavby za 8,4 miliardy korun

Vláda ČR schválila parametry pěti výběrových řízení na železniční stavby za zhruba 8,4 mld. Kč. Po jednání kabinetu to novinářům řekla místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV). Návrh tendrů vládě předložilo Ministerstvo dopravy ČR, jsou na rekonstrukci železničního uzlu v Břeclavi, modernizaci kolejiště ve stanicích Olomouc a Ústí nad Orlicí, modernizaci trati mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora a opravu tratě mezi pražskou Bubenčí a Holešovicemi.
Největší z projednávaných zakázek je rekonstrukce železniční stanice Olomouc za zhruba 2,5 mld. Kč. Po opravě zde budou moci jezdit osobní vlaky rychlostí do 160 kilometrů v hodině, nákladní soupravy budou projíždět 120kilometrovou rychlostí. Rekonstrukce čeká nástupiště, v kolejišti bude vybudováno nové ostrovní nástupiště. Inovováno má být elektronické zabezpečovací zařízení, bezpečnost cestujících a provozu bude nově hlídat kamerový systém.
Modernizace tratě mezi Táborem a Sudoměřicemi za zhruba 2,4 mld. Kč je součástí výstavby IV. tranzitního železničního koridoru od hranice s Německem přes Prahu, Tábor a České Budějovice na hranici s Rakouskem. Stavba počítá s rozšířením současné trati na dvoukolejnou a její uzpůsobení pro maximální rychlost do 160 kilometrů v hodině. Zhruba dvanáctikilometrový úsek se podle ministerstva dopravy zkrátí dvěma přeložkami a výstavbou nového tunelu u Sudoměřic v délce 430 metrů.
V rámci rekonstrukce pražského spojení mezi Holešovicemi a Bubenčí budou podle ministerstva obnoveny koleje i náspy bezmála čtyřiapůlkilometrové trati. Opraveny budou rovněž obě nádražní budovy a vznikne nová zastávka v Podbabě.
zpráva ČTK