Průmysl a obchod

Wienerberger zastavil dočasně objednávky, má vyprodáno

Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v ČR, pozastavila objednávky, zboží je vyprodané. Na trh dodala od začátku roku o 20 procent výrobků víc než loni za stejné období, tržby letos vzrostly meziročně o 30 procent. Závody společnosti vyrábějí na maximum – 24 hodin denně sedm dní v týdnu. ČTK to řekl jednatel firmy Luděk Bárta.

Wienerberger zkusil před týdnem otevřít objednávky. „Během dvou tří dnů jsme byli vyprodaní na další měsíc. To není normální situace. Běžné roky máme objednávky v zimě na dva dny, v létě na šest až osm dní, máme (zboží) skladem a dodáváme okamžitě,“ řekl Bárta.

Dodací termíny má nyní firma měsíc a déle, proto zastavila objednávky a přednostně dodává pro garantované stavby, které má sjednané s developery a s velkými stavebními firmami. Všechny firemní závody vyrábějí poslední dva roky bez odstávek, Wienerberger dováží také výrobky z Německa.

Situace podle Bárty trvá od loňského podzimu a souvisí s tím, že se urychluje sjednávání hypoték. „Lidé mají obavy z toho, jak se vyvíjí ceny bytů. Normální sezona byla vždycky do října, pak byla zima, v dubnu to zas pomaličku startovalo. Letos nebyla žádná zima, z hlediska počasí i z hlediska stavění, stavělo se skrz, přes zimu jsme prodávali dvakrát tolik co minulá léta a do sezony jsme šli bez zásob. Je to nenormální situace tažená očekáváním lidí: rychle koupit, byty jsou drahé,“ řekl Bárta.

Upozornil, že po krizi roku 2008 odešlo ze stavebnictví asi 65 000 lidí, což má negativní dopad i dnes. Výrobci stavebních hmot, jak uvedl, snížili kapacity o polovinu, stavební firmy až o třetinu.

Podle Bárty klesá dostupnost bydlení. Wienerberger a Svaz podnikatelů ve stavebnictví jedná s vládou o programu podpory bytové výstavby, který zvýší dostupnost bydlení pro střední třídu, mladé rodiny i sociálně slabší. „Inspirujeme se v Rakousku, které takový program má. Ročně se se státní podporou staví osmnáct tisíc bytů, to jsou dvě pětiny všech postavených bytů,“ řekl Bárta.

Wienerberger má u nás sedm cihelen, závod na nosníky a čtyři závody na výrobu keramické krytiny. Po převzetí firmy Tondach se stal také největším výrobcem keramických střešních krytin u nás.

zpráva ČTK