Průmysl a obchod

Začal se bourat teplický Prior, bude tu Galerie Teplice

Na teplickém náměstí Svobody se začalo s bouráním starého obchodního domu Prior. Místo něj by během roku a půl měla vzniknout nová nákupní Galerie Teplice, doplněná multikinem. ČTK o tom informoval mediální zástupce investora Martin Jonáš. Hned přes roh náměstí už přitom podobnou budovu staví konkurence.
Současný teplický Prior byl postaven v roce 1981; v předešlé dekádě mu socialističtí architekti udělali místo zbouráním kompletního bloku staré zástavby, takzvaného „teplického špalíčku“. Majitel Prioru společnost Dandreet chce postavit na jeho místě nové, větší obchodní centrum za 1,2 miliardy korun. „Demolice a výstavba nové budovy potrvají do konce roku 2013, otevření pro veřejnost pak bude na jaře roku 2014,“ dodal Jonáš. Podle původních plánů už se měla touhle dobou galerie dokončovat, stavbu ale zdržel architektonický průzkum.
Nový obchodní dům má zastavět celou plochu původního bloku; nabídne prý stovku obchodů, 450 parkovacích míst a navíc multikino se čtyřmi sály. Přes 60 procent obchodů je podle Jonáše již pronajatých; výčet zahrnuje mimo jiné oděvní řetězce Intersport, Baťa a H&M, ale i prodejce elektroniky Euronics. Někteří z nich už ve městě působí, ale na jiných místech. Investor slibuje, že v budově vznikne až 500 pracovních míst.
V osmdesátitisícové aglomeraci takový obchodní dům přímo v centru dlouho chyběl, což zřejmě způsobilo i současnou a poněkud paradoxní situaci – budou se stavět hned dva naproti sobě. Vloni na podzim zmizel na sousední straně náměstí nikdy nedostavěný hotel Radnice z konce 80. let 20. století a s ním i dva domy z 19. století. Investorem druhého projektu je teplický developer Jaroslav Třešňák a jeho firma JTH. I on počítá se zhruba 20 000 metry čtverečními nákupní plochy, hotovo by mělo být už příští rok na jaře.
Zatímco Třešňák slibuje členitou cihlovou fasádu a respekt k uličnímu bloku, Galerie Teplice sází na futuristické tvary. Půdorysně bude navíc zřejmě výrazně větší, zabere 1,6 hektaru.
Podrobné informace k projektu najdete zde.
zpráva ČTK