Průmysl a obchod

Ze dvou tendrů na opravu D1 byly vyřazeny nejnižší nabídky

Z posledních dvou tendrů na opravu dálnice D1 komise vyřadila nejnižší nabídku, kterou podaly Dálniční stavby Praha. Otevřela se tím šance pro Eurovii CS a konsorcium firem Colas CZ a Porr, které podaly druhou nejnižší nabídku. 
Na setkání s novináři to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák.
Komise už dříve určila vítěze u tří předchozích tendrů. U všech tří se ale proti verdiktu neúspěšní uchazeči buď odvolali, nebo dopředu avizovali, že tak učiní. Pokud se jejich stížnosti dostanou před antimonopolní úřad, mohou stavbu zdržet o celé měsíce.
Komise nabídku Dálničních staveb vyloučila proto, že firma nabídla jiné řešení stavby, než jaké ŘSD požadovalo, uvedl Čermák. Nové úseky dálnice měly být v obou směrech rozšířeny do strany, nabídka Dálničních staveb Praha ale předpokládala rozšíření dálnice do středového pásu. Vyřazení nejnižší nabídky předcházely diskuse a bylo vypracováno několik právních posudků. Ze zadávací dokumentace ale jasně vyplývá, že variantní řešení se nepřipouští, dodal Čermák.
I při vyřazení uchazeče s nejnižší nabídkou je výsledek tendru o 40 procent levnější, než kolik ŘSD původně předpokládalo. Cenové rozdíly mezi nabídkami totiž nejsou příliš výrazné. V úseku mezi Šternovem a Psáři nabídla druhá v pořadí Eurovia stavbu za 523 miliónů korun proti 449 miliónům, které požadovaly Dálniční stavby. V druhém případě (Loket–Hořice) je rozdíl o něco výraznější, na místo 548 požadují Colas a Porr 624 miliónů. Přesto by ŘSD na všech pěti připravovaných úsecích mělo ušetřit zhruba 1,7 miliardy proti plánovaným 4,4 miliardy korun, dodal Čermák.
Výběr nejvhodnější nabídky dříve zveřejněných tendrů napadla Eurovia a rakouská společnost Habau. Eurovia podle Čermáka na úseku Větrný Jeníkov–Jihlava, kde zvítězily Colas a Porr, namítala, že vítězné konsorcium použilo špatný formulář, kterým dokladovalo sjednání bankovní záruky. Samotná záruka podle ŘSD ale není problém, banka prý jasně deklarovala, že záruku poskytne. Eurovia tak napadá pouze formální stránku věci, dodal Čermák.
Ve druhém případě Eurovia podle Čermáka již dlouhodobě avizovala, že napadne vítězství konsorcia tvořeného OHL ŽS a společností Alpine Bau, které zvítězilo na úsecích mezi Lhotkou a Velkou Bíteší a mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži. Ve druhém případě prý do kalkulace nezapočítalo náklady na informační technologie, které byly již zahrnuty do ceny prvního tendru. Habau se pak podle Čermáka stížností bránila proti vyloučení ze soutěže kvůli střetu zájmů.
Pokud ŘSD stížnosti zamítne, je pravděpodobné, že se neúspěšní uchazeči obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který může rozhodnutí komise zrušit a zároveň zrušit i platnost smlouvy, již ŘSD s vítězným uchazečem podepíše. V rozhodování není ÚOHS vázán žádnou formální lhůtou a vynesení verdiktu mu může trvat třeba půl roku, což je standardní rozhodovací doba, dodal šéf ŘSD.
O modernizaci dálnice D1 rozhodlo ministerstvo dopravy předloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností. Celá modernizace mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle aktuálních odhadů ministerstva dopravy mohla stát asi 14 miliard Kč, počítá se s využitím peněz z Evropské unie.
zpráva ČTK