Průmysl a obchod

Zisk stavební firmy Skanska v prvním čtvrtletí vzrostl o 26 procent

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska stoupl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 26,4 procenta na 656 milionů švédských korun (dvě miliardy Kč). Výsledky sice zaostaly za očekáváním, firma však dodala, že se zlepšuje situace na jejích hlavních trzích a objem přijatých objednávek byl vyšší, než se čekalo.
Objem přijatých zakázek ve stavební divizi, která má na celkových tržbách skupiny podíl 90 procent, stoupl o 33,7 procenta na 32,5 miliardy SEK. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 818 milionů SEK a objem přijatých objednávek 28,9 miliardy SEK.
Skanska uvedla, že mimořádně chladná zima v USA měla negativní dopad na zisk a příjmy v zemi. Růst objemu přijatých objednávek v regionu však byl vyšší, než se čekalo. Přispívá k tomu poptávka po nových továrnách v energeticky náročných odvětvích, jako je výroba ocele, skla a hnojiv, které chtějí využít výhod levného plynu z břidlic v zemi. Spojené státy se loni na celkových příjmech stavební divize podílely 34 procenty.

zpráva ČTK