Aktuality, Legislativa

Sněmovna podpořila návrh na jednodušší proces EIA u staveb

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu, která má zjednodušit proces posuzování vlivů chystaných projektů na životní prostředí, tzv. EIA. Předloha mimo jiné omezuje počet záměrů, které budou posuzování podléhat, a prodlužuje platnost stanoviska. Do českého právního řádu současně přenáší novelu evropské směrnice EIA, kterou je nutné přejmout do letošního 16. května. 

Podle ministerstva životního prostředí by se tak měl proces EIA urychlit minimálně o měsíc a půl. Předlohu nyní posoudí sněmovní výbory.

Evropská unie v minulosti na některé české dopravní stavby odmítla poskytnout dotace kvůli zastaralým posudkům EIA. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) loni v listopadu při přípravě zákona připomněl, že jsou v Česku desítky dopravních záměrů, které mají stanovisko EIA staré až 15 let. Evropská směrnice proto zavádí povinnost, že se úřad, než vydá navazující rozhodnutí, musí přesvědčit, že je stanovisko EIA stále platné.

Ministr dnes uvedl, že základní doba platnosti stanoviska se má prodloužit z pěti na sedm let. Při prodloužení se bude kontrolovat, zda je stanovisko stále aktuální z hlediska vývoje změn v území nebo v projektu. Bude možné další prodloužení o pět let, takže by mohlo platit standardně 12 let.

Novela přináší konkrétní výčet 13 řízení, které investora čekají. Jde například o územní řízení, stavební řízení nebo o dodatečné povolení stavby. Nově se nebude zveřejňovat oponentní posudek, což má proces zrychlit minimálně o 45 dnů. MŽP chce, aby autorizované osoby, které posudky dělají, dodržovaly stanovené lhůty, což se nyní občas neděje. Proces EIA trvá podle zákona půl roku, po novele by se zkrátil na 4,5 měsíce.

Novela také omezuje počet záměrů, které budou EIA podléhat. Ročně se v ČR posuzovalo zhruba 2000 tzv. podlimitních záměrů. „Nově by z těchto 2000 záměrů mělo být posuzováno pouze 300, takže 1700 podlimitních záměrů nebude nově vůbec posuzováno podle zákona o posuzování vlivů záměrů na životní prostředí,“ řekl dnes Brabec. Po novele se podlimitní záměry budou posuzovat jen ve zvláště chráněných územích. Ruší se také možnost veřejnosti a dotčených orgánů vyjadřovat se k posudku, čímž se zkrátí proces EIA o lhůtu pro tato opatření a také další související lhůty. „Což znamená, že celkové zkrácení procesu EIA v důsledku této právní úpravy je přibližně o 50 dní, u složitějších záměrů i více,“ dodal Brabec.

Ze seznamu takzvaných navazujících řízení byla vyškrtnuta ta, která byla vedena podle atomového zákona. To se nelíbí sdružení Jihočeské matky, které tvrdí, že to omezí účast veřejnosti při povolování jaderných zařízení. Nebude se moci u soudu ohradit proti závěrečnému stanovisku vydanému v procesu EIA. Sdružení to považuje za další krok k výstavbě nových jaderných bloků.

zpráva ČTK