Soutěže

Adapterra Awards 2020

Zájemci mohou až do konce března přihlásit své projekty pomáhající přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu do druhého ročníku soutěže Adapterra Awards. Vítězné projekty vybere odborná porota a nejsympatičtější projekt si hlasováním vybere i veřejnost. Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku.

Technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti nebo zhotovitelé, a to na www.adapterraawards.cz. Tipy na příklady dobré praxe ze svého okolí však může prostřednictvím webu posílat kdokoli. „Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odbornou porotou, následně zveřejníme v internetové databázi, která slouží jako živá inspirace obcím, investorům, ale třeba i domácím kutilům,“ uvedl specialista na adaptace z pořadatelské Nadace Partnerství Martin Ander.

Cenu letos získá i nejlepší řešení z Prahy, která se připojila k partnerům soutěže. „Největší výzvu v Praze vidíme v tom, aby městské organizace klimatické a adaptační cíle vzaly takříkajíc za své. Právě pražské příspěvkovky a další organizace jsou totiž klíčové pro to, aby se adaptační vize staly každodenní praxí. Neméně důležitá je spolupráce odborů magistrátu, zapojení městských částí a v neposlední řadě samotných obyvatel hlavního města, kteří mohou přihlašovat vlastní adaptační nápady a projekty,“ uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Čas na přihlášení projektů mají zájemci do konce března. V loňské soutěžní premiéře lidé přihlásili 24 projektů. Pro nejsympatičtější z nich, Josefovské ptačí louky, hlasovalo přes 4000 lidí. Ve veřejném on-line hlasování mohou lidé i letos znovu vybrat ten svůj nejsympatičtější, a to od začátku srpna do konce září.

Soutěž má vypsány čtyři kategorie:

Volná krajina – pro adaptační opatření, která zmírňují dopady klimatických výkyvů i dlouhodobých trendů. Může se jednat o přírodě blízkou protipovodňovou ochranu, protierozní opatření na zemědělské půdě, obnovu a revitalizaci mokřadů a tůní nebo další tradiční a inovativní řešení.

Zastavěná území – pro adaptační opatření ve městech a obcích, která mají přispět ke zmírnění efektu tepelného ostrova města a také umět vhodně využít a zadržet vodu, případně ji rychle odvést za silných krátkodobých srážek. Příkladem takových řešení je budování povrchů propustných pro dešťovou vodu nebo zvětšení ploch zeleně.

Pracovní prostředí – určeno zejména pro firmy. Jedná se například o nová technologická řešení provozů i kancelářských budov, která se zaměřují na vícenásobné využití vody a využití obnovitelných zdrojů.

Náš domov – pro adaptace domovů a jejich okolí. Příkladem adaptace na úrovni domu je opakované využití vody včetně šedé a dešťové nebo zlepšení mikroklimatu v okolí, kterému pomůže instalace zelené střechy, vytvoření promyšlené přírodní zahrady s koupacím jezírkem nebo domácí kořenová čistírna. 

Do soutěže může svůj projekt přihlásit jednotlivec i organizace, která projekt financovala, projektovala, podílela se na jeho výstavbě nebo ho vlastní.

Výsledky Adapterra Awards budou zveřejněny 4. listopadu 2020 na celostátní konferenci věnované adaptacím na změnu klimatu. Konference se bude konat v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP).

zpráva ČTK, mi