Soutěže

Dlaždice série Deco získaly tuzemskou designérskou cenu EDIDA 2013

Dlažba a obklad stěn série Deco z kolekce Rako 2014 z produkce společnosti Lasselsberger získaly cenu české verze časopisu Elle Decoration EDIDA 2013. Autorem designu je šéfdesignér značky Rako Marek Vráblík. Série Deco vyhrála v kategorii Podlaha a Povrch stěn.
Elle Deco International Design Awards (EDIDA) je mezinárodní soutěž časopisu Elle Decoration, vyhlašovaná od roku 2002. Společně ji vyhlašuje všech 25 národních edic tohoto časopisu. Vítězové kategorií jednotlivých národních kol postupují do mezinárodního finále, které se vyhlašuje na Design Weeku v Miláně. V ČR se soutěž konala loni počtvrté.
Inspirací pro sérii Deco byly geometrické a florální dekory, jenž zdobily dlažbu starých patií, později schodiště i chodby činžovních prvorepublikových domů. „Zajímavé originální a desítky let staré motivy pro design série Deco jsme objevili v archivu Rako a některé se dostaly do finálního výběru. Určitá nedokonalost a ošlapanost je proto na výrobcích záměrná,“ vysvětluje Marek Vráblík.
Deco jsou dekorované kalibrované dlaždice o rozměrech 60×60 cm, 45×45 cm a bordury 15×60 cm a 15×45 cm, k dispozici až ve 24 variantách designů.
Dlažba a obklad stěn série Deco z kolekce Rako 2014
 
„Nejvýraznějším trendem v keramických obkladech, ovlivněným zdokonalením výrobních technologií, konkrétně digitálním tiskem, jsou imitace materiálů – především dřeva, přírodního kamene, betonu, nebo povrchu cementové stěrky. Výhodou je, že digitální tisk umožňuje přenést na hladký, dokonce reliéfní povrch obkladů a dlažby jakýkoliv dekor ve vysokém rozlišení, vyrábí se tak i série Deco,“ dodává Marek Vráblík.
Výsledky soutěže naleznete zde.
tisková zpráva, wd